Znovu boje v Iráku

Iráčtí povstalci zaútočili současně na policejní stanice ve městě Ramádí a Bákubá. Střelba se ozývá také z Fallúdži. Výsledkem útoků je nejméně 70 obětí a na 30 zraněných. Podle svědků maskovaní muži udeřili na policejní stanice pancéřovkami a kulomety. Oblast města Bákubá byla koncem minulého týdne dějištěm intenzivních bojů. Proamerické úřady v Iráku varují, že násilí v zemi bude narůstat, protože ozbrojenci se snaží destabilizovat zemi před plánovaným předáním moci irácké vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky policejní stanice | Zdroj: ČTK

V Iráku se vzedmula další vlna násilí - několik pumových útoků zasáhlo policejní stanice v Mosulu na severu země. Podobné - zřejmě koordinované - akce podnikli iráčtí ozbrojenci i v městech Bakuba a Ramádí. Podle dosavadních zpráv při dnešních útocích zemřelo na 70 lidí a další desítky byly zraněny. Bilance ale zřejmě není konečná.

Do 30. června, kdy má Američany vedená koaliční správa oficiálně předat moc do rukou prozatímní irácké vlády, zbývá jen několik dnů. Je zřejmé, že ozbrojenci bojující proti Amerčanům a jejich spojencům vystupňovai aktivitu, aby dali najevo, že formální předání pravomocí Iráčanům nic nemění na jejich nepřátelském postoji a odhodlání bojovat se zbraní v ruce. Tomu napovídá, že se dnes hlavními cíly staly především policejní stanice a tedy Iráčané, kteří s koaliční správou spolurpacují.

Boje mezi Američany a ozbrojenci znovu vypukly i v převážně sunnitském městě Fallúdža západně od Baghdádu. Zemřeli při nich přinejmenším dva američtí vojáci. Od začátku války zemřelo při podobných útocích celkem 516 Američanů, 12 Britů a přes 50 vojáků dalších národností. Počet mrtvých iráckých civilistů je ovšem mnohonásobně vyšší. Nevládní organizace jej odhadují na 9 500 - 11 000.

Markéta Kaclová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme