Ruské prezidentské volby: hlavním Putinovým rivalem bude podle Kremlu apatie voličů

Čtvrtina Rusů je odhodlána dát v březnových prezidentských volbách hlas kterémukoli jinému kandidátovi než Vladimiru Putinovi. Vyplývá to z průzkumu sociologické společnosti Romir, o němž v pondělí informovala ruská agentura RBK. Podíl voličů, kteří chtějí hlasovat pro některého z kandidátů opozičních neparlamentních stran, však dosahuje jen jednotek procent.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin. | Zdroj: Reuters

Hlavními oponenty nynější hlavy státu jsou podle průzkumu tradičně kandidáti nacionalistů a komunistů. Vůdce nacionalistické Liberálnědemokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij by ve volbách mohl dostat osm procent hlasů, šéf komunistů Gennadij Zjuganov sedm. Putin, který by měl kandidaturu podle ruských médií oznámit během několika týdnů, má v zemi trvalé vysokou popularitu, podporuje ho dlouhodobě kolem 80 procent Rusů.

Putin podepsal zákon upravující klasifikaci médií. Vláda může označit zahraniční novináře za cizí agenty

Číst článek

Rozhádaná ruská neparlamentní opozice postavila hned několik kandidátů. Nejpopulárnější z nich, Alexej Navalnyj má podle průzkumu šanci získat tři procenta voličských hlasů. Nad jeho účastí ale visí otazníky, protože ústřední volební komise jeho kandidaturu vzhledem k podmíněnému trestu vylučuje. Moderátorka Xenija Sobčaková a kandidát liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij by získali po dvou procentech.

Třetina Rusů je podle agentury Romir přesvědčena, že prezidentské volby na situaci Rusů nic nezmění. To podle ruských médií potvrzuje skutečnost, že Kreml za hlavního Putinova soupeře nepovažuje kteréhokoli z protikandidátů, ale voličskou apatii.

Putin se v Soči sešel s Asadem. Řešili podobu Sýrie po porážce Islámského státu

Číst článek

Průzkum společnosti Levada ukazuje, že k volbám je připravena jít jen o něco málo víc než polovina Rusů. Při posledních prezidentských volbách v roce 2012 vhodilo volební lístek do urny přes 65 procent oprávněných voličů. Putin tehdy vyhrál se ziskem necelých 64 procent hlasů.

Volby prezidenta se v Rusku uskuteční 18. března a volební kampaň má oficiálně začít koncem příštího týdne. Kreml se podle rozhlasové stanice Echo Moskvy na kampaň pečlivě připravuje, v minulých dnech se údajně nedaleko Moskvy konal neveřejný seminář pro představitele ruských regionů, z nichž velkou většinu ovládá vládní strana Jednotné Rusko.

Volební agitace má v zemi proběhnout ve třech vlnách, z nichž každá má trvat zhruba měsíc. Dominovat mají výzvy k hojné volební účasti, agitační kampaň má využívat hlavně billboardy a volební spoty v rozhlase a televizi. Kremelští poradci zástupce regionů zvlášť důrazně varovali před organizováním nepovolených mítinků, proti nimž jsou bezpečnostní složky odhodlány tvrdě zasahovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme