Znovuzvolený prezident Obama navštíví během své první zahraniční cesty i Barmu

Staronový americký prezident Barack Obama oznámil, že poletí do Barmy. Zamíří tam už v listopadu během své čtyřdenní asijské cesty. Návštěva Barmy má symbolický význam, Obama totiž bude prvním americkým prezidentem, který do země zavítá. Jedná se o pomyslnou odměnu za to, že Barma po pěti desítkách let vojenské vlády zahájila v roce 2010 demokratizační proces.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: M. Spencer Green | Zdroj: ČTK

Řada obhájců lidských práv ale zřejmě amerického prezidenta osočí, že do země jede příliš brzy, protože skutečná demokracie tam ještě nastolena nebyla, myslí si zahraničně-politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák přibližuje pozadí chystané návštěvy amerického prezidenta v Barmě

Během cesty po Asii navštíví Obama také Kambodžu a Thajsko. První zahraniční cesta amerického prezidenta přitom v minulosti většinou vedla do Velké Británie.

Poražený prezidentský kandidát Mitt Romney ostatně chtěl v rámci předvolební kampaně ukázat, že Obama se odvrací od tradičních evropských spojenců a od Izraele.

„Snažil se naznačit, že by byl ve svých prioritách někde trošku jinde než Barack Obama. Já tomu ale upřímně řečeno nevěřím, myslím si, že logika věci, hlavně ekonomická logika, by i Mitta Romneyho dotlačila k tomu, co dělá Barack Obama. To znamená, ačkoliv by samozřejmě říkal, že Evropu neopouští, jak to říkají Obamovi lidé, že by se určitě soustředil spíše na Asii, protože tam jsou nyní největší ekonomické a strategické zájmy Spojených států,“ uvažuje Slezák.

Rozchod s tradicí předznamenala už Obamova ministryně zahraničí Hillary Clintonová, když na svou první zahraniční cestu po zvolení nové administrativy neletěla do Evropy, ale po několika desítkách let právě do Asie.

Obamova asijská cesta by mohla mít i praktické dopady, Spojené státy totiž mají velký zájem o navázání přátelských styků s Barmou.

Nerostné suroviny i strategicky výhodná poloha

„Zaprvé chtějí Barmu odměnit, protože se přece jenom leccos změnilo od té doby, kdy nastoupila civilní vláda, i když s vojenskými kořeny. Začali se propouštět političtí vězňové, uvolnila se cenzura, lidé se mohou svobodněji shromažďovat a vyjadřovat svoji nespokojenost, už jsou také povoleny svobodné odbory,“ přibližuje Slezák.

Američané tak chtějí ukázat dalším zemím, které se chovají jako diktatury, že v případě politických změn mohou dostat odměnu například v podobě zrušení uvalených sankcí.

Barma je navíc strategicky položenou zemí s velkými zásobami nerostných surovin. „Je to obletovaná nevěsta, ale tu obletovanou nevěstu zaujaly jiné státy, hlavně Čína, a staly se v tomto regionu konkurentem pro Spojené státy,“ vysvětluje Slezák.

Američané chtěli s touto asijskou zemí navázat styky už před pěti nebo deseti lety, tehdy jim to ale Barma neumožnila.

„Nyní, když se Barma mění, tak je to příležitost pro Spojené státy vytlačit z této oblasti Čínu a tuto surovinově velmi bohatou zemi zkusit trochu více připoutat k sobě,“ uzavírá Slezák.

Milan Slezák, Kristina Winklerová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme