Zpackaný zásah. Pozůstalí po obětech jedné z největších masových střeleb v USA žalují policii

Rodiny devatenácti obětí předloňské střelby na škole v americkém městě Uvalde ve středu oznámily žalobu proti policii státu Texas kvůli tehdejšímu zásahu proti střelci, který americká vláda později označila za sérii selhání. Informovala o tom agentura AP. Rodiny zároveň informovaly, že se dohodly s vedením města na odškodném ve výši dvou milionů dolarů (kolem 45 milionů Kč).

Uvalde (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola v Texasu, na níž útočník zavraždil 19 dětí a 2 učitelky

Rodiny dětí zabitých při střelbě v Uvalde žalují policii (archivní foto) | Foto: William Luther | Zdroj: Zuma, Profimedia

Vývoj nastal dva dny před druhým výročím jednoho z nejkrvavějších útoků na školu v dějinách Spojených států. Mladík vyzbrojený poloautomatickou útočnou puškou typu AR-15 zabil 24. května 2022 dvě učitelky a devatenáct žáků čtvrté třídy. Policie jej pak na místě zastřelila.

Ve středu oznámená žaloba je nejnovější z řady stížností vznesených kvůli zpackanému zásahu bezpečnostních složek. Uvádí, že texaská policie nekonala v souladu s výcvikem pro zásahy proti aktivním střelcům a nesplnila povinnost střetnout se s útočníkem. Studenti a učitelé naopak podle rodin své postupy dodrželi a marně čekali na rychlou pomoc strážců zákona.

Hromadných střeleb v USA bylo letos více než dnů v roce. Obranou je výcvik veřejnosti, popisuje zpravodaj

Číst článek

Na místo zásahu se postupně sjelo přes 370 příslušníků lokálních, státních i federálních složek, ovšem do třídy, kde byl střelec zabarikádovaný, policisté vtrhli až skoro 80 minut poté, co začal zabíjet.

Někteří žáci uvěznění uvnitř se mezitím se svými mobilními telefony snažili dovolat pomoci, zatímco před školou došlo k vypjatým konfrontacím mezi policisty a rodiči, kteří se dožadovali okamžitého zásahu. Zda mohlo rychlejší zneškodnění střelce některé z obětí zachránit, není zcela jasné.

Nová žaloba přichází čtyři měsíce poté, co federální ministerstvo spravedlnosti ve vyšetřovací zprávě upozornilo na „kaskádu selhání“ v postupu policistů a kritizovalo nedostatky ve „velení, rozhodování, taktice a výcviku“.

„Oběti a pozůstalí po obětech masové střelby na Robbově základní škole si zasloužili něco lepšího. Reakce orgánů činných v trestním řízení a reakce úředníků v následujících hodinách a dnech selhala,“ uvedl v lednu americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme