Známá ruská zpěvačka Pugačovová veřejně kritizovala válku na Ukrajině. Podle ní mění Rusko ve vyvrhele

Známá ruská zpěvačka Alla Pugačovová v neděli veřejně kritizovala válku, kterou vede Rusko na Ukrajině a která podle ní zabíjí vojáky pro iluzorní cíle, zatěžuje obyčejné lidi a mění Rusko v globálního vyvrhele. Pugačevová to podle agentury Reuters uvedla na instagramu, který je v Rusku zakázaný.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská zpěvačka Alla Pugačevová

Ruská zpěvačka Alla Pugačevová | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února Rusko bojuje i proti kritikům ve vlastní zemi, umělci dostávají pokuty za protiválečná vyjádření a státní televize kritiky „speciální vojenské operace“, jak invazi Moskva nazývá, označuje za vlastizrádce.

Třiasedmdesátiletá Pugačovová, která je stálicí ruského popu, ve svém vyjádření požádala Rusko, aby ji označilo za „zahraničního agenta“, stejně jako to udělali jejímu muži. Šestačtyřicetiletý televizní komik Maxim Galkin byl na seznam „zahraničních agentů“ zařazen 16. září.

Jsem proti válce. Vládě jsem přitakávala svým mlčením, říká z exilu dcera ruského senátora

Číst článek

„Žádám vás, abyste mě zařadili mezi zahraniční agenty mé milované země, protože jsem solidární se svým manželem,“ napsala zpěvačka. Jak uvedla, její manžel je jen vlastenec, který chce prosperující zemi, kde vládne mír a svoboda, a kde „už nebudou umírat naši chlapci pro iluzorní cíle“.

Rusko se podle ní stává „vyvrhelem“ a konflikt zatěžuje životy obyčejných Rusů. Pugačovová nepoužila slovo válka, ale ve svém komentáři dala jasně najevo svůj nesouhlas s tím, co Kreml označuje za speciální vojenskou operaci, napsala Reuters.

Podobná kritika od jedné z největších ruských celebrit je vzácná a v nynějším Rusku potenciálně nebezpečná. Ukazuje nicméně, že válka znepokojuje i širší ruské elity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme