Zpěvák Michael Jackson je mrtev

V Kalifornii zemřel Michael Jackson. Padesátiletého zpěváka, který prodal tři čtvrtě miliardy nahrávek po celém světě, našli v jeho domě v Los Angeles přivolaní záchranáři zřejmě po zástavě srdce. Za mrtvého byl prohlášený po převozu do nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Jackson | Foto: AFP

Americké zpravodajské stanice neprokládají obvykle vstupy reportérů videoklipy. Po smrti Michaela Jacksona se to stalo skutečností.

Zpráva se rozletěla doslova po celé Americe. Přátelé a kolegové skládají poctu zpěvákovi, kterého přinejmenším miliony jeho fanoušků považovaly za krále popu.

Jacksonův bratr Jermaine v krátkém prohlášení popsal poslední okamžiky jeho života. "Má se za to, že zemřel na srdeční zástavu. Ale příčina smrti nebude oficiálně určená, dokud nebudou budou k dispozici výsledky pitvy, a to se očekává dnes odpoledne místního času," uvedl.

Zpěvákův osobní lékař byl v době jeho kolapsu na místě a marně se ho pokoušel resuscitovat, stejně jako přivolaní paramedici. Jacksona se snažili zachránit ještě lékaři po převozu do nemocnice, ale bez výsledku.

Okamžitě po zveřejnění smutné zprávy se začaly shromažďovat u budovy losangeleské kliniky davy Jacksonových příznivců. Situaci popsal Radiožurnálu generální konzul České republiky v Los Angeles Daniel Kumermann: "Ukazuje se, že měl daleko víc fanoušků, než se zdálo. Poslední dobou nevystupoval a vypadalo to, že na něj lidi zapomínají, ale ta dnešní spontánní reakce - byly to určitě stovky, ne-li pár tisíc - svědčí o tom, že byl nadále významný."

Michael Jackson ze sebou nechává kariéru, která překlenula několik desetiletí. Vystupovat začal už v šesti letech s rodinnou skupinou Jackson Five. V sedmdesátých letech se osamostatnil a první obrovský úspěch zaznamenal s albem Off the Wall.

Následoval v roce 1982 Thriller, který kritici považují za přelom v populární hudbě a revoluci ve tvorbě videoklipů. Pozdější alba Bad, Dangerous a HIStory už takové kvality a popularity nedosáhla. Michaela Jacksona začaly pronásledovat skandály a finanční potíže. Dvakrát byl obviněný ze zneužívání dětí, ale jednou se vyrovnal mimosoudně, podruhé ho soud zprostil žaloby.

Vzbudil také mnoho kontroverzí svými plastickými operacemi a podivnými výstřelky. Těžko mu ale někdo upře, že patřil několika málo nejvýznamnějším osobnostem nejen americké populární hudby dvacátého století.

V polovině července měl Jackson odstartovat v Londýně sérii koncertů plánovanou až do března 2010. Návrat na koncertní pódia ohlásil po mnohaleté přestávce. Celkem mělo jít o 50 vystoupení, o něž měli Jacksonovi příznivci obrovský zájem. Vstupenky byly vyprodány během pouhých několika hodin. Právě to zřejmě souvisí i s jeho smrtí. Mluvčí advokáta rodiny Jacksonových totiž uvedl, že zpěvák konzumoval posilující prostředky, aby stres před turné zvládl.

Přečtěte si také:
Američané diskutují o budoucnosti Michaela Jacksona
Porota shledala Jacksona nevinným ve všech bodech obžaloby
Porotci zvažují vinu Michaela Jacksona
Šokující výpověď bývalého člena Jacksonovy ochranky
Na cestě k soudu přepadla Michaela Jacksona chřipka
Jacksonova obhajoba zve k soudu zástupy hvězd
Porota obvinila Jacksona v deseti bodech
Jackson čelí dalšímu obvinění ze zneužívání dětí
Michael Jackson má finanční potíže
Soud obvinil Michaela Jacksona ze zneužívání dětí

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme