Za zpoždění letů v Evropě mohl nový software. Problémy měly v Praze zhruba čtyři desítky letů

Úterní zpoždění letů po celé Evropě zavinil nový software, který vedle stávajícího operačního systému zkoušelo plánování letů evropského řízení vzdušného provozu. Oznámila to ve středu evropská organizace pro leteckou bezpečnost Eurocontrol. Na pražském Letišti Václava Havla měly podle odhadů zpoždění zhruba čtyř desítky letů.

Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Porucha nastala v sídle evropské organizace pro leteckou bezpečnost Eurocontrol v Bruselu.

„Zjistili jsme příčinu výpadku a zavedli opatření, která zajistí, že se nebude opakovat. Příčinou bylo nesprávné propojení testu nového softwaru s běžícím operačním systémem. To vedlo k vymazání všech aktuálních letových plánů v nyní používaném systému," uvedl Eurocontrol v prohlášení.

„Jsme přesvědčeni, že nešlo o vnější zásah," upozornila také organizace v reakci na spekulace o možném hackerském útoku.

Až polovina letů v Evropě mohla nabrat kvůli technické poruše zpoždění. Problém se týkal i Česka

Číst článek

Výpadek se podle úterních odhadů mohl dotknout až poloviny z téměř 30 tisíc plánovaných letů. Přesná čísla ale zatím nejsou k dispozici.

„Vzhledem k povaze výpadku dosud nejsme schopni poskytnout údaje o počtu letů, které byly ovlivněny. Velice litujeme dopadu úterní události na cestující a letecké společnosti," dodal Eurocontrol. Podle agentury AFP jsou ale podobné potíže nevídané.

Úterní výpadek se dotkl i pražského Letiště Václava Havla. Zpoždění nabralo podle odhadů zhruba čtyři desítky letů, tedy asi 11 procent všech spojů. Ve většině případů se zpoždění pohybovalo do 45 minut, informoval mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Středeční provoz už byl podle něj již zcela stabilizovaný a v souvislosti s výpadkem nebyl evidován žádný zpožděný let. Provoz systému byl již v úterý večer obnoven.

Kompenzace za zpoždění pro cestující závisí na dopravci. Většina dopravců však v podobných případech kompenzace nevyplácí, protože zpoždění nezavinili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme