Zpráva o bohatství čínského premiéra rozzuřila Peking

Rodina čínského premiéra Wen Ťia-paa údajně vlastní majetek v hodnotě několika miliard dolarů. Napsal o tom americký deník New York Times. Peking po zveřejnění zprávy zablokoval v celé zemi přístup na stránky těchto amerických novin, stejně jako všech medií, které o bohatství Wena informují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen ťia-pao

Čínský premiér Wen ťia-pao | Zdroj: ČTK

Majetek v hodnotě nejméně 2,7 miliardy amerických dolarů, tedy asi 60 miliard korun, si měl čínský předseda vláy Wen Ťia-pao nastřádat za deset let na postu premiéra.

Wenova rodina údajně vlastní podíl v několika bankách, turistických letoviscích, telekomunikačních a stavebních společnostech nebo klenotnictví. Majetek je rozdělen důmyslně mezi členy Wenovy příbuzné a vazby mezi nimi se dají často těžko vypátrat.

Zprávu, kterou jako první přinesly americké noviny The New York Times, Peking od dneška blokuje. Obává se totiž zdiskreditování politika a možné kritiky veřejnosti. Další média, která informaci převzala, na tom nebyla o nic lépe. Televizi BBC například vždy vypnuli signál, když premiéra zmínila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bohatém čínském premiérovi a reakci tamějších médií informovala zahraniční zpravodajka Kateřina Procházková

Informaci o miliardovém majetku Wena údajně novináři The New York Times nevypátrali sami, z neznámých zdrojů ji obdrželo více zahraničních redakcí, působících v Číně. Timesy ale byly s jejím publikováním nejrychlejší a tím také nejodvážnější.

O majetku, který čínští politici a podnikatelé navázáni na vládu mají, se ví. Málokdo má ale důkazy, které může veřejně publikovat, a také odvahu. Letos v červnu se například server Bloomberg snažil odtajnit informace o nemalém majetku současného viceprezidenta a už brzy prezidenta Si ťin-Pchinga a Peking ho za tuto troufalost potrestal. Na několik dní byly v Číně jeho stránky omezeny.

Čína má nejdůmyslnější a největší síť kontrolorů internetu. Údajně až desetitisíce lidí s různými jazykovými znalostmi brouzdají po sítích a odstraňují pro stranu „škodlivé“ materiály, a dokonce prý vytvářejí i falešné zprávy a posty, v kterých naopak mají režim podporovat.

Zvýšená pozornost je internetu věnována v době důležitých politických změn nebo výročí. A právě za dva týdny má začít osmnáctý Sjezd Komunistické strany, na kterém se bude schvalovat nové vedení země – včetně premiéra a prezidenta.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme