Česko 2:0 Lotyšsko

Zpráva o důvodu papežovy rezignace nepřekvapila. Volbu ale ovlivnit může

Článek o údajně pravých důvodech papežovy rezignace zatím v Itálii ostré reakce nevyvolal. Mnozí věřící byli přesvědčeni, že Benedikt XVI. odstoupil, protože mu ubývají síly a není tudíž schopen čelit energicky všem skandálům a problémům, s kterými se katolická církev musí měřit v současné době.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. se modlí během návštěvy v Bejrútu, Libanon. | Foto: Alessandra Tarantino | Zdroj: ČTK

Věřili, že cílem vynesení a zveřejnění tajných dokumentů bylo podpořit papeže v jeho úsilí. Článek deníku La Repubblica je v tom jen utvrdil.

Podle čtvrtečního článku se papež Benedikt XVI. rozhodl abdikovat v prosinci minulého roku, když si přečetl obsáhlou zprávu o tzv. aféře VatiLeaks.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Říma se přihlásila stálá spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi

Takzvaná aféra VatiLeaks, se zveřejněním některých tajných dokumentů, odhalila existenci některých skupin prelátů, kterým se nelíbil postup Benedikta XVI. například v případech pedofilie kněží a podobně.

Zpráva ale obsahovala také informace o porušování základních přikázání preláty kurie, včetně homosexuálních vztahů, což je vystavovalo vydírání a korupci.

Podle některých vatikanistů bude mít případ dopad na volbu nového papeže.

Informace o existenci silné lobby homosexuálů ve Vatikánu, spojené například i s finančními machinacemi a korupcí, nejsou v podstatě novinkou. Několik případů se provalilo už v minulých letech.

La Repubblica: Papež rezignoval kvůli Vatileaks a homosexuální mafii v církvi

Číst článek

Hlavně ale oslabují pozici italských kardinálů, kteří usilují o volbu italského papeže. Právě nový papež bude řešit i situaci ve vatikánské kurii.

V očekávání rozhodnutí kardinálů o zahájení konkláve se spekuluje i o dalších kandidátech na stolec svatého Petra.

Stále častěji se uvádí jméno newyorského biskupa Timothyho Dolana. Jeho rozhodný přístup k množství případů pedofilie kněží v USA by měl být zárukou, že katolická církev v příštích letech půjde cestou obnovy.

Je tu totiž i silný nátlak věřících, kteří například žádají, aby byl vyloučen z konkláve kalifornský kardinál Mahony, protože svého času kryl stovky případů sexuálního zneužívání mladistvých kněžími, nebo demisi irského kardinála Seana Bredyho ze stejného důvodu.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme