Zpráva o odchodu papeže překvapila celý svět

Zpráva o rezignaci papeže Benedikta XVI. překvapila celý svět. Německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident François Hollande vyjádřili respekt k jeho rozhodnutí odejít. Britský premiér David Cameron vyzdvihl papežovo úsilí o posilování vztahů mezi protestantskou Británií a Vatikánem. Americký prezident Barack Obama mu pak poděkoval za celé jeho působení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. rezignoval. | Zdroj: Reuters

Oznámení o jeho rezignaci vyvolalo bouřlivé reakce v Německu. Na sociálních sítích se strhly debaty o odkazu, jaký po sobě pontifik narozený v Bavorsku zanechá.

Katoličtí kněží přáli během prvních mší po oznámení papežovy rezignace svému rodákovi především pevné zdraví. Mnozí nemohli zprávě z Vatikánu dlouho uvěřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy na rezignaci papeže zaznamenala v Německu zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

I kněz z Benediktova rodného Marktlu na Innu zprávu dlouho považoval za žert. „Byl to německý papež, filozof, teolog a také papež, který překvapil,“ soudí kapucínský mnich.

Ne každého v Německu však Benediktovo rozhodnutí zaujalo. „Já papeže nemusím. Kdo odstoupil, kdo přijde další, to je mi srdečně jedno," říká jedna z mladých obyvatelek německé metropole.

Katolická církev v Česku považuje rozhodnutí papeže za překvapivé a průlomové. Za neobvyklý označil papežův krok kardinál Dominik Duka. Podle něj tím pro církev nastává nová situace. Ve svém prohlášení Duka také papeži poděkoval za odvahu.

Novým papežem by mohl být brazilský kardinál Odilo Sherera nebo Argentinec italského původu Leonardo Sandri. Velké šance má i ghanský kardinál Peter Turkson nebo milánský metropolita Angelo Scola.

Papežovo rozhodnutí překvapilo i katolické biskupy na Slovensku. Je to překvapivý krok, ale musíme ho respektovat, reagovala na papežovu ohlášenou rezignaci Konference biskupů Slovenska.

Biskupové zatím stále počítají s tím, že se s papežem setkají koncem února v Římě v rámci plánované audience.

Slovenský premiér Robert Fico označil odcházejícího papeže za člověka, který se intenzivně zajímal o dění ve světě a byl zastáncem tradičních hodnot.

Podobně reagovali i politici a biskupové v Rakousku, tamní ministr zahraničí Spindelegger řekl, že je škoda, že papež odchází. Rakouští biskupové vyjádřili vůči papežovu rozhodnutí velký respekt.

Nový papež už před Velikonocemi?

Svět by mohl znát jméno nového papeže už před Velikonocemi. Podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho by se konkláve měla k volbě nové hlavy katolické církve sejít na počátku velikonočního týdne, 24. března.

Podle kardinála Miloslava Vlka, který byl u volby Benedikta XVI., bude těžší najít jeho nástupce, než tomu bylo v případě nástupce předchozího papeže Jana Pavla II.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview byl kardinál Miloslav Vlk.

„Tady není, aspoň podle mého vidění a názoru, není tady tak vyčnívající jedinečná osobnost. Je tady jistě řada osobností kardinálských, a to bude úkol – vybrat z téhle určité skupiny těch, kteří trochu vyčnívají,“ říká Vlk.

Vybrat Josepha Ratzingera prý nebylo nijak těžké, právě proto, že už před tím byl viditelnou postavou v čele církve.

„Lidé okolo, nebo i v církvi se říkalo, že bude těžké vybrat nástupce Jana Pavla II., který byl tak oblíben, který byl člověk s otevřenou náručí, tak, jak se často projevoval. Ale přesto to nebylo nikterak těžké, protože kardinál Ratzinger byl tehdy opravdu vynikající postavou, která vyčnívala a byla stále před očima volitelů, poněvadž on byl děkanem kardinálského sboru, který se hned po smrti Jana Pavla II. sešel ve Vatikánu a kardinálové de facto řídili církev,“ doplňuje Vlk.

Benedikt XVI., rezignoval v pondělí 11. února. Jeho rozhodnutí je prý zcela svobodné a hlavním důvodem k němu je pokročilý věk, který mu už neumožňuje vykonávat úřad plnou silou. V úřadu by měl skončit 28. února.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Nového papeže by mohlo 117 kardinálů vybrat v polovině března

Číst článek

Klára Stejskalová, Vojtěch Berger, Silvie Třeslínová, Michaela Vydrová, Vojtěch Kouřímský, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme