Zpráva o údajném úmrtí samozvaného vůdce IS byla falešná

Zpráva o údajné smrti vůdce samozvaného Islámského státu není pravdivá. Vycházela totiž ze zfalšovaného tiskového prohlášení džihádistů, píše britský server The Independent. Tisková agentura radikálů k události žádné prohlášení nevydala. Informaci o údajném zásahu Bagdádího nezveřejnil ani Pentagon, který běžně zásah předních islamistických vůdců sám oznamuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci takzvaného Islámského státu | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, Day Donaldson

V digitálně upraveném tiskovém prohlášení mělo stát, že byl Abú Bakr Baghdádí zastřelen při náletu kolice vedené Spojenými státy ve městě Rakka na pátý den ramadánu, tedy 10. června.

O úmrtí samozvaného chalífy informovala média po celém světě. Zároveň se objevily protichůdné zprávy o tom, že měl být Baghdádí zraněn při leteckém úderu na severu Iráku.

Tisková agentura Amak, která vydává oficiální prohlášení takzvaného Islámského státu a skrz níž se radikálové přihlásili k nedělní střelbě v Orlandu, se k tvrzení nevyjádřila. Stejně tak k údajnému Baghdádího zabití nevydal žádné prohlášení ani americký Pentagon.

Zpráv o údajném zabití samozvaného vůdce IS se v médiích objevilo v minulosti už několik.

Kristina Roháčková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme