Zpráva Rady Evropy kritizuje Turecko za zacházení s vězni

Turecko má stále problémy s policejním mučením - takové je vyznění zprávy zvláštní komise Rady Evropy, která poměry v Turecku šetřila. Špatné zacházení s vězni a pacienty v psychiatrických zařízeních je podle ní sice na ústupu, ale stále zůstává důvodem ke znepokojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada Evropy | Foto: Alice Tejkalová

Zpráva Rady Evropy Ankaru nepotěší - formálně sice nijak nesouvisí s přípravami Turecka na vstup do Evropské unie, ale jeho kandidatuře neprospěje. Komise Rady Evropy sice zdůraznila, že počet případů násilí strážců zákona na zadržených osobách dlouhodobě klesá. I tak ovšem není situace nijak růžová.

V pondělí přitom schválil zahraniční výbor Evropského parlamentu jinou zprávu, podle které má Turecko stále problémy s dodržováním svobody slova a práv etnických a náboženských menšin. Europoslanci kritizovali pomalý postup reforem a například i desetiprocentní práh, který musejí politické strany v Turecku překonat, aby se dostaly do parlamentu. Toto pravidlo je totiž nevýhodné hlavně pro reprezentanty menšinových Kurdů.

Zatím největší překážky pro jednání o připojení sedmdesátimilionového Turecka k Unii kladla Kyperská - převážně řecká - republika, jejíž existenci Ankara odmítá od sedmdesátých let minulého století formálně uznat. Zprávy z Rady Evropy a Evropského parlamentu naznačují další obtíže.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme