Zpravodaj BBC unesený v Gaze je na svobodě

Britský premiér Gordon Brown ocenil propuštění reportéra BBC Alana Johnstona. Jediný západní novinář trvale působící v palestinském pásmu Gazy byl unesen 12. března. V noci na dnešek ho jeho palestinští věznitelé předali zástupcům hnutí Hamas. Radikální Hamas to považuje za důkaz, že dokáže v pásmu Gazy nastolit pořádek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alan Johnston

Alan Johnston | Zdroj: ČTK

Reportér BBC Alan Johnston, zadržovaný přes čtvrt roku palestinskými únosci, je na svobodě. Jediný západní novinář trvale působící v Gaze zmizel 12. března. V noci na dnešek ho jeho únosci předali představitelům Hamasu. Televizní stanice přinesly snímky, na kterých Johnston opouští budovu v doprovodu ozbrojených mužů.

BBC krátce na to přinesla telefonický rozhovor přímo s propuštěným novinářem, který krátce po propuštění v domě vůdce hnutí Hamas Ismaíla Haníji: "Jsem v pořádku! Byla to extrémně stresující zkušenost a dlouhodobě nátlsk ns psychiku, kdy j třeba zachovat chladnou hlavu. náročná. Je to jako ustavičný zápas. Cítím se dobře. Tak dobře, jak to jen jde."

"Propustili mě před několika málo hodinami. Být na svobodě je úžasný pocit. 16 týdnů v zajetí byla děsivá zkušenost. Nevíte, kam to až může zajít. Skoro si už ani neumíte představit, že se vrátíte do normálního života. Často jsem doslova snil o tom, že mě propustí, a pak jsem se vždycky probudil zase v té místnosti. Teď už je to pryč a je to skvělé být venku. Jsem vděčný všem těm mnoha lidem, kteří pracovali na mém osvobození - na straně Palestinců, britské vlády, BBC... A jsem vděčný za podporu posluchačů. Měl jsem tam rádio a mohl jsem sledovat tu úžasnou vlnu podpory, to byla obrovská psychologická posila," řekl v rozhovoru pro BBC Johnston..

V zajetí byl novinář bezmála čtyři měsíce. Jeho propuštění předcházelo třídenní obsazení čtvrti Sabra v Gaze, kde Johnstona držela skupina, která si říká Islámská armáda, a klan Dughmušů, který stojí v jejím čele. Hamas prý na střechách domů v okolí rozmístil šest tisíc střelců. Pak si prý obě strany vyměnily zajatce - Hamas propustil čtyři členy Dughmušova klanu a Islámská armáda devět příslušníků ozbrojeného křídla Hamasu a nakonec i britského novináře.

Alan Johnston s předákem Hamasu Ismáílem Haníjou | Foto: ČTK/AP

Po propuštění uspořádal Hamas tiskovou konferenci s Johnstnem. Vůdce Hamasu Ismáíl Haníja ji využil k propagaci radikálního hnutí před televizními kamerami, když novináře dekoroval šerpou v palestinských barvách. Ten za ni poděkoval, ale okamžitě si ji sundal.

Petici za propuštění renomovaného novináře podepsalo víc než 200 000 lidí. Na veřejnost se dostaly i nepravdivé informace o tom, že únosci Johnstona zabili.

Milan Kopp, Pavel Novák, Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme