Zpravodaj ČRo: Adžedábíji stále ovládá obrovské nadšení

Výbuchy nadšení provázejí návrat libyjských povstalců na území, která před třemi týdny ztratili v bojích se silnější armádou diktátora Muammara Kaddáfího. Zastavily ji až cílené letecké údery spojenců. Prvním osvobozeným městem se o víkendu stala Adžedábíja, asi 160 kilometrů na jih od povstalecké bašty v Benghází. Mezi prvními se tam podíval i zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci se znovu zmocnili města Adžedábíja | Foto: Martin Dorazín

Do města Adžedábíja podle zpravodaje přijíždějí doslova kolony vozidel. Podél v písku v poušti stojí vojenská technika, ať už zničená nebo připravená k použití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Martina Dorazína z Adžedábie, která je prvním osvobozeným městem v Libyi.

„Vidím tady tanky vyhozené do vzduchu, jako by je zvedla obrovská síla a hodila o několik desítek metrů dál,“ popisuje.

Ve městě vlají také francouzské vlajky. „Francouzi to teď tady mají opravdu dobré,“ potvrzuje zpravodaj, který se zastaví u trojice bojovníků. Právě svačí a na stole se mezi chlebem také válí protitanková střela. Je prý určena Kaddáfímu, kterého, jak říkají, národ zabije.


Humanitární pomoc

Do města přijíždějí dodávky naložené humanitární pomocí. Na místě jsou vidět pick-upy naložené pitnou vodou, potravinami, ovocem a zeleninou. Lidé tam několik týdnů neměli žádný přístup k čerstvým potravinám a k vodě.

„Dodávky vezou plynové bomby, zásoby pohonných hmot. Vezou třeba také cibuli, jak vidím. Jsou naložené pitnou vodou, masem, jsou tady také dodávky s léky,“ popisuje Dorazín.

Podle něj jsou ve městě také spousty dobrovolníků, kteří pravděpodobně chtějí pokračovat směrem dál.

Raněné odvážejí do nemocnice v Benghází

Martin Dorazín míří také do nemocnice v Adžedábíji, kde by měli být zraněni z bitev, kterých se ve městě odehrálo několik. Před nemocnicí stojí sanitky, nemocnice ale není provozuschopná.

„Je patrné, že se snaží zraněné co nejrychleji převézt do nemocnice v Benghází, která je podstatně lépe vybavená,“ přibližuje.

„Měli jsme tady asi 30 zraněných z Kaddáfího jednotek. Byli různé národnosti – z Mali nebo Nigérie. Poskytli jsme jim první pomoc a pak jsme je převezli do Benghází. Hodně vojáků jsme také zajali. Mezi nimi i jednoho z nejvýše postavených Kaddáfího vojáků - generála Abulgásima Gangu. To je velmi nebezpečný člověk,“ říká pan Ahmed z prozatímní městské rady.

Místní průvodce ukazuje na místo, kde jsou ostatky těl Kaddáfího vojáků. „Jsou tady tři či čtyři dny, takže to trochu zapáchá. Máme si vzít roušky. Buldozér je připraven zahrabat těla, zahrnout je hlínou. Aby neležela na slunci,“ popisuje zpravodaj.

Libyjští povstalci se znovu zmocnili města Adžedábíja | Foto: Martin Dorazín

Ve městě je podle zpravodaje stále cítit nadšení. „Je obrovské, stále ale není jasné, jestli nejde spíš o zásluhu britského válečného letectva, než poměrně stále ještě hodně nezorganizovaných povstalců.“

Lidé provolávají "zanga, zanga" – slova, kterými Muammar Kaddáfí hrozil, že se vrátí na území, která ztratil, a bude postupovat dům od domu, ulici od ulice, byt od bytu a všechny pobije.

„Ze 'zanga, zanga' se už stal slogan, kterým se tady lidé zdraví, dělají si z toho legraci a doufají, že se časy Kaddáfího už nikdy nevrátí,“ dodává zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Libyi Martin Dorazín.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme