Zpravodaj ČRo: Běženci chtějí hlavně do Německa, jsou ale připraveni žít i jinde v Evropě

Někteří uprchlíci jsou připraveni akceptovat život i v jiné evropské zemi než jen v Německu. Zvláštnímu zpravodaji Českého rozhlasu to dnes potvrdilo několik migrantů, se kterými mluvil. Napříč několika státy projdou každý den tisíce lidí. V posledních dnech je tranzit tisíců běženců přeci jen částečně organizovaný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlna uprchlíků se blíží k hraničnímu přechodu Hegyeshalom

Vlna uprchlíků se blíží k hraničnímu přechodu Hegyeshalom | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Migranti chtějí podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušky hlavně do Německa. Ve zprávách totiž viděli, jak tato země veřejně deklarovala přijetí velkého množství běženců. Umí si ale představit život i v jiném evropském státě.

„Jsou připraveni akceptovat život i v jiné evropské zemi, pokud je někdo umístí třeba do Polska nebo Česka. Aspoň to mi říkali lidé, se kterými jsem dnes mluvil,“ upozorňuje Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška mluvil s uprchlíky: Chtějí sice hlavně do Německa, jsou ale připraveni žít i jinde v Evropě

Zpravodaj ČRo se vydal na maďarsko-rakouskou hranici. Včera tudy prošlo 10 tisíc migrantů, dnes už dalších pět tisíc.

„Rakouská policie má za ty týdny nebo měsíce opravdu velmi propracovaný systém, jak ten nápor migrantů zvládnout,“ popisuje Vavrouška a dodává:

„Policisté se snaží ty tisíce lidí směrovat tady na tom velkém prostranství do vymezených koridorů tak, aby nedocházelo k nějakým tlačenicím. Po skupinách je pak pouští do přistavených autobusů. Lidé dostávají informace, kam je autobusy povezou a co se bude dít dál.“

ONLINE: Unijní ministři schválili kvóty na přerozdělení 120 tisíc migrantů

Číst článek

Přepravu běženců od hranice k hranici organizují podle zpravodaje ČRo kromě Rakouska také Chorvatsko a Maďarsko.

„Například maďarská policie vyzvedne stovky běženců na přechodu s Chorvatskem, převeze je na vlak a ten pak pošle k hranicím s Rakouskem,“ vysvětluje Petr Vavrouška.

Největší problém ale vidí v tom, že si státy nejsou schopné mezi sebou předat jakékoli informace.

„Policie jednotlivých států spolu nekomunikují. Maďaři svým rakouským kolegům nesdělují, kdy vlak s tisícovkou migrantů dorazí k hranicím ani kolik takových speciálních spojů během dne bude,“ dodává Vavrouška.

Migranti - trasy | Foto: Český rozhlas

Petr Vavrouška, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme