Zpravodaj ČRo: Filipínci se snaží odjet ze zničených měst, místa v letadlech nestačí

Supertajfun Haiyan sebral statisícům Filipínců střechu nad hlavou, další tisíce připravil o jejich příbuzné. Mnozí z těch, co přežili, ztratili i naději v možnou obnovu postižených míst a snaží se odjet do jiných částí Filipín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínci se tísní před letištěm v Taclobanu | Zdroj: ČTK

„Seržante, hlaste se, mám tu starou paní a potřebuju ji rychle odnést," volá do vysílačky jeden z důstojníků. Další vojáci se snaží mluvit na stařenku ležící na nosítkách, někdo jí občas utře obličej vzácnou vodou. Slunce praží už od časných ranních hodin a bere všem, co přežili, nejen sílu a energii.

80letá žena nejeví známky života, řádění tajfunu přežila jako zázrakem, teď ale musí co nejrychleji do nemocnice v Manile. Samozřejmě letadlem. Vojáci už naštěstí zprovoznili osvětlení na přistávací dráze taclobanského letiště, proto tu mohou letadla přistávat už i v noci, a k dispozici je tak nejen více humanitární pomoci, ale zvýšil se i počet lidí, kteří se odtud snaží dostat do bezpečí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Taclobanu natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

O kus dál, u přísně střežené brány, vyvolávají vojáci jména těch, na které se dostala řada a mají se dostavit k odletu. Stovky dalších však stále mají smůlu.

„Čekáme tu od včerejška. Měli byste rozkázat, ať nás pustí, ať je pro nás připraveno více letadel," rozčiluje se asi 30letý muž, kterého dav za ním doslova tlačí na pletivo, brána je ale pevně zavřená.

Ze všech stran se ozývá zoufalý křik a pláč, z očí malého chlapce křečovitě se držícího špinavých drátů tečou slzy. Vytoužené letadlo je tak blízko, přitom ale stále tak daleko.

Filipínci marně čekají na odlet z Taclobanu | Foto: ČTK/AP

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme