Zpravodaj ČRo: Hotely v Hurgádě bezpečnost nepodceňují, jistotu ale dát nemohou

Tunisko a Egypt jsou nejnavštěvovanější plážové destinace v arabském světě a evropští turisté mají tendenci dění v těchto zemích spojovat. Po pátečním útoku v tuniské Súse proto mnozí pochybují i o zabezpečení letovisek v Egyptě. Jak ale zjistil zpravodaj Českého rozhlasu v hojně navštěvované Hurghádě, tamní resorty věnují bezpečnosti velkou pozornost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastní bezpečností služba je běžnou součástí hotelů v severoafrických zemích (ilustrační foto)

Vlastní bezpečností služba je běžnou součástí hotelů v severoafrických zemích (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

"V hotelu máme vlastní bezpečnostní službu, tak jako každý resort v Egyptě. U vstupu do každého hotelu je navíc bezpečnostní rám, který obsluhuje ozbrojený policista," popisuje Brižit Gubránová, manažerka jednoho ze stovek hotelových komplexů v Hurghádě.

Do většiny prostor navíc podle ní právě instalují bezpečnostní kamery. "Pracovníci naší bezpečnostní služby dohlížejí na areálu hotelu ve dne v noci, dávají pozor na cokoliv neobvyklé, všímají si lidí, kteří nevypadají jako hoteloví hosté. Pokud by se ukázalo, že nemají v hotelu co dělat, okamžitě zasáhnou."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak jsou zabezpečená egyptská letoviska proti teroristickým útokům, zjišťoval v Hurgádě zpravodaj Štěpán Macháček

Zároveň ale manažerka resortu přiznává, že bezpečnostní služby nejsou ozbrojené. Jedinou pistoli za pasem má policista, který hlídá u vstupu do hotelu.

"Přes všechna bezpečnostní opatření musí hotel zůstat hotelem, nemůžeme z něj udělat vězení nebo policejní stanici. Lidé by se tu také necítili bezpečně, kdyby je pořád někdo kontroloval a prohledával. Je to tedy o velice křehké rovnováze mezi pohodlím a bezpečím. Samozřejmě ale nemůžeme stoprocentně garantovat, že se nikdy nic nestane," připouští manažerka hotelu Brižit Gubránová.

Masivním ozbrojeným útokům na takzvané měkké cíle, kterými hotely jsou, se totiž brání velmi těžce. Určitou prevencí jsou kontrolní stanoviště na příjezdech do letovisek, jako je právě Hurgháda. Těžce ozbrojení policisté tam kontrolují přijíždějící vozidla a jejich osádky.

Egyptský policista na velbloudu dohlíží na bezpečnost turistů u pyramidy v Gíze | Foto: Reuters

Ani tragický páteční útok v Tunisku turisty z egyptských pláží nevyhnal. O bezpečnosti ale teď přemýšlejí víc. "Cítím se tu dobře, je fakt, že první dva dny jsem cítila strašnou nervozitu v žaludku. Nevím proč, bylo to poprvé v životě," říká paní Marcela z Ostravy.

Do Hurghády přijela s dcerou před necelým týdnem. Zrovna Marcela se ale nijak víc o bezpečnostní opatření v hotelu nezajímala.

"Říkám jednu věc, že kdyby se něco mělo stát, stejně bychom to nijak neovlivnili. Maximálně bychom mohli nechodit z hotelu ven. Když ale člověk slyší, že se takové věci dějí i na pláži, tak už to je vcelku jedno. Já se modlím k pánu Bohu, ať se nám nic nestane a ať se v pořádku vrátíme," vidí situaci Marcela.

Do resortů na pobřeží Rudého moře se turisté po egyptských událostech posledních let vrátili, za památkami do Káhiry nebo Luxoru se ale stále vydává jen málokdo. A nechystá se ani paní Marcela.

"Za prvé se mi moc nechce a za druhé se asi fakt bojím. Teď než jsme sem jeli, tak jsem se dočetla, že zase byly nějaké problémy v Luxoru. Takže já nebudu riskovat," dodává.

Češi prý mají tendenci nebezpečí zveličovat

Větší obavy českých turistů po útocích v Tunisku potvrzuje i Mustafa Máhir, egyptský delegát jedné z českých cestovních kanceláří.

"Ti, kteří tu jsou, se trošku bojí. Já nevím čeho. Na každé schůzce vysvětluji, že je to tu stoprocentně bezpečné a že nejsme v Tunisku. Češi všechno házejí do jednoho pytle, jak se u vás říká," diví se Mustafa.

Je si dost jistý tím, že žádné nebezpečí turistům v Egyptě nehrozí: "Je tu moc bezpečno, hlavně v hotelech. A já to nesmím říkat, ale řeknu to: Egyptská vláda se bojí o turisty víc než o Egypťany."

Podle Mustafy je problém i v tom, jak o událostech informují média. "Češi zveličují problémy. O tom, co se stalo v Luxoru, u vás psali, že je to veliký problém. Veliký problém to ale nebyl, byla to malá záležitost. Ale oni dělají z komára velblouda," vnímá bezpečností situaci egyptský delegát Mustafa Máhir.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme