Zpravodaj ČRo: Káhiru čeká generální stávka a 'pochod miliónů'

Protesty v Egyptě trvají už týden a sílí. Do centra Káhiry vyrazilo na 50 tisíc lidí a podobně to vypadalo i v jiných egyptských velkoměstech. Demonstranti ignorují zákaz nočního vycházení a vyzývají ke generální stávce. Uklidnění situace nezajistily ani změny ve vládě. Prezident Husní Mubarak dál zůstává ve funkci, přesto, že demonstranti požadují jeho odvolání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Egyptě Káhiru čeká stávka_3.jpg

Nepokoje v Egyptě Káhiru čeká stávka_3.jpg | Zdroj: ČTK

Jak říká jeden z vůdců egyptské opozice, Muhammad Baradej, lidi teď nezajímá nic jiného, než Mubarakův odchod. „Mubarak musí odejít, a to okamžitě," řekl Baradej BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček o aktuální situaci v Egyptě v 18.20 v Ozvěnách dne.mp3

Podle zvláštního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka jsou demonstranti stále v ulicích Káhiry, i když už jich z náměstí Tahrír hodně odchází domů, aby se připravili na zítřejší protesty.

Fundamentalistické hnutí Muslimské bratrstvo dalo najevo, že chce sjednotit jednotlivé opoziční strany, ale Tureček se domnívá, že za organizací protestů nestojí.

„Podle předního egyptského politologa Galala Amina je velmi příznačné, že žádná z velkých stran, které se stavěly do opozice proti Mubarakovi, v tomto nehraje roli. Politické strany předběhli studenti, kteří se svolávají pomocí sociálních sítí,“ dodává zpravodaj ČRo v Káhiře Břetislav Tureček.

Podle politologa z Bostonské univerzity ve Spojených státech Igora Lukeše přináší Mubarakův manévr příliš málo a přišel příliš pozdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Igor Lukeš o politické situaci v Egyptě v Ozvěnách dne.mp3

„Jsme svědky kolapsu starého režimu, na jehož troskách se během několika týdnů nebo měsíců bude rodit něco nového,“ říká Lukeš.

Izrael už vyjádřil znepokojení nad tím, co se v Egyptě děje a kritizuje Evropu i Spojené státy, že prezidenta Mubaraka dost nepodporují. Právě on je prý pro Židovský stát zárukou míru na Blízkém východě. USA však nemají žádné politické páky, jak toho dosáhnout.

„Mubarak dával Západu a Izraeli iluzi stability, za kterou mu Spojené státy dávají od konce 70. let přes miliardu dolarů ročně bez jakýchkoliv podmínek. To má za důsledek ekonomickou krizi, absenci občanské společnosti a Mubarak tím pádem nemá žádného legitimního nástupce,“ domnívá se politolog z Bostonské univerzity profesor Igor Lukeš.

Při nepokojích zemřelo nejméně sto lidí

Nepokoje v Egyptě začaly minulý týden v úterý. Při střetech demonstrantů a bezpečnostních sil od té doby zahynulo nejméně sto lidí. Situace v centru Káhiry se dnes podle blízkovýchodního zpravodaje Břetislava Turečka mírně uklidnila, ale odpoledne už demonstrantů přibylo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček o aktuální situaci v Egyptě.mp3

„Všude je nepořádek, desítky vraků ohořelých policejních aut, spousta rozbitých obchodů, ale lidé dnes vyrazili nakupovat, stáli fronty na chleba, čeká se totiž stávka a protest, kterému se říká ‚pochod miliónů‘“, popisuje aktuální dění Tureček.

Podobně to vypadá i v dalších oblastech Káhiry, známky násilných střetů a rabování jsou podle Turečka i v okrajových vilových čtvrtích metropole. Lidé se po desítkách tisíc srocují na náměstí Tahrír.

„Lidé ignorují zákaz vycházení. Dopravní policie se snažila omezit chaos. Úřady zastavily železniční dopravu, aby lidem ztížily cestu do metropole. Policejní práci vykonává armáda, která zasahuje proti rabování, zatýká stovky lidí,“ popisuje situaci Tureček.

Opozici neuklidnily ani snahy prezidenta Mubaraka o obměnu vlády. Lidé požadují, aby odešel sám prezident a toto je podle nich jen trik, který navíc přišel pozdě.

„Ukazuje se, že prezident neobměnil vládu celou. Zůstává v ní ministr zahraničí i ministr obrany. Podle kritiků režimu je to jen kosmetická věc a prezident se snaží veřejnost opít rohlíkem,“ říká Tureček.

Zatčení novináři Al-Džazíry byli propuštěni

Podle agentury AFP bylo zatčeno šest novinářů katarské televize Al-Džazíra, kterou Egypťané poslouchají daleko více, než státní televizi, která podle Turečka vysílá jednostranné informace ‚hroutícího se‘ režimu.

„Lidé rádi sledují Al-Džazíru, protože ukazuje to, co zdejší stát ukazovat nechce. V uplynulých dnech úřady omezily činnost novinářů arabskojazyčných kanálů Al-Džazíry, a posléze zastavily i vysílání těchto kanálů,“ říká Tureček.

Podle něj dokonce ze své nabídky vyřadili Al-Džazíru i zdejší poskytovatelé satelitního vysílání. Al-Džazíra kvůli tomuto postupu Káhiry nemůže vysílat ani do řady jiných oblastí Blízkého východu a vyzývá diváky, aby přeladili na jiné družice.

„Šest zatčených novinářů z anglického kanálu Al-Džazíry, který v Egyptě zůstal jako poslední vysílat, bylo propuštěno po přímé intervenci ambasády Spojených států,“ dodává zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Martina Mašková, Helena Berková, Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme