Zpravodaj ČRo na Haiti: Na letišti dnes už spát nebudu

Haiti ve středu zasáhlo další silné zemětřesení. Po osmi dnech tak otřesy půdy o síle 6.1 stupňů Richterovy stupnice vyhnaly vystrašené lidi do ulic. Byl mezi nimi i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v haitské metropoli Port-au-Prince Pavel Polák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provizorní nemocnice, Port-au-Prince | Foto: Julie Remy, Lékaři bez hranic

Trvalo to asi pět vteřin a rázem začali lidé vstávat a utíkali ven z letištní budovy. Letiště už mělo trhlinky ze zemětřesení před týdnem. Když jsem se asi po hodině vracel zpátky pro věci, protože jsem tam nechal úplně všechno, všiml jsem si, že jsou tam trhliny další.

Kde vás zemětřesení zastihlo?

Zrovna jsem spal v jedné letištní chodbě. Bylo to v sedm hodin ráno. Už jsem byl vzhůru a hledal jsem adaptér k mobilu. Když v tom se mi pod nohama všechno zvedlo. Bylo to jako stát na vodní posteli. Dneska určitě v letištní budově spát nebudu. Budu spát venku na trávě, protože se zemětřesní může klidně vrátit. Ostatně na to upozorňují i vědci.

Pavel Polák | Foto: Pavel Polák

Vy jste teď tedy na letišti v Port-au-Prince. Jedná se o jakési improvizované tiskové středisko?

Ano. Na letišti jsou veškeré agentury. Jsou tu všechny štáby. Dá se odsud vysílat v přímém přenosu. Je to výchozí místo i pro humanitární organizace. Do centra města jsou to odtud tři minuty jízdy autem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Polák zažil na Haiti druhou vlnu zemětřesení.

Dá se odhadnout, jaké má nové zemětřesení následky?

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Polák popisuje i následky druhého zemětřesení.

Domy jsou z části sesuté, takže lze předpokládat, že ještě spadnou. Lidé mají strach, spí raději venku. V tuto chvíli ale nelze potvrdit, jestli bezprostředně spadly i další domy.

Zníte poměrně unaveně...

Do Port-au-Prince jsem přijel v neděli ráno a první dvě noci jsem vůbec nespal. Přidává se k tomu i to, co člověk ve městě vidí. Smrt je tam všudypřítomná, v troskách jsou ještě lidé a ve městě je cítit lidské maso. Ať už spálené nebo se rozkládající. Člověk z toho nemá nejlepší náladu.

Pavel Polák, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme