Zpravodaj ČRo na Haiti: Ti, co přežili, na smrt nemyslí

Na Haiti pomalu končí první fáze záchranných prací po ničivém zemětřesení, mezinárodní společenství by teď mělo začít pomáhat s rekonstrukcí chudé karibské země. Na místě je i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři bez hranic pokračují v poskytování zdravotnické pomoci obětem zemětřesení na Haiti ve svých zdravotnických zařízeních. | Foto: Julie Remy, Lékaři bez hranic

Není už pravděpodobné, že by devátý den po tragédii mohli záchranáři vyprostit z trosek živého člověka, i když ještě včera se jim to podařilo. Přírodní pohroma připravila o život přinejmenším pětasedmdesát tisíc lidí.

Dodávky humanitární pomoci pro desítky tisíc raněných a statisíce nových bezdomovců stále naráží na překážky kvůli zdevastované infrastruktuře. Přesto už se rozjíždí pomalá obnova Haiti.

V zemětřesením těžce zasažené metropoli Port-au-Prince už částečně funguje vodovod a síť mobilních telefonů. Nemocnice jsou stále přeplněné a na ulicích hlavního města stanují bezprizorní lidé.

Haitská metropole začala po zemětřesení žít svým novým životem. "Mezi troskami domů prodávají ženy drobné předměty. Ulicemi se proplétají auta. Město žije, ale nedávná katastrofa je doslova cítit ve vzduchu," popisuje z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák na Haiti.

Zápach z těl, které zůstaly pod troskami, je podle něj všudypřítomný. "Na hřbitově leží hromady těl v příkopech. Zdá se, že ti co přežili, na smrt moc nemyslí. Chtějí zase nějak žít," podotýká Polák.


Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Pavel Polák, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme