Zpravodaj ČRo na povstalecké základně v Libyi: Média jsou tu vítána

Konflikt v Libyii se dostal do patové situace. Fronta se zastavila u ropného přístavu Brega, kde se střídavými úspěchy pohybují povstalci nebo jednotky věrné plukovníkovi Kaddáfímu. Prodemokratickým silám sice stále chybí zbraně a výcvik, ale na nedostatek odhodlání si stěžovat nemohou. Jednu z povstaleckých základen navštívil i náš zvláštní zpravodaj v Libyi Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye - tank povstalců

Libye - tank povstalců | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Město al-Abiarra leží asi 60 kilometrů na západ od Benghází. Na jeho okraji nacházíme základnu, kde právě nakládají zbraně a munici na nákladní auta. Jsme ohlášení, takže nás u brány čeká velitel.

Náklaďáky za chvíli vyrazí dál na západ směrem k městu Adždábia, které ostřelují jednotky Muammara Kaddáfího z pouště. Pobřežní magistrálu totiž blokují u přístavu Brega boje, které už bychom mohli nazvat zákopovou válku, kdyby tu byly zákopy. Kaddáfího vojáci tuto oblast obešli velkou oklikou přes oázy a ropná pole, kolem vrtů, které se při té příležitosti snažili zničit - a v několika případech se jim to povedlo. Jak říká plukovník Almesmárí, Kaddáfího vojáci používají zákeřné metody:

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechtněte si reportáž zpravodaje Martina Dorazína z libyjské povstalecké základny

„Touhle helikoptérou přepravoval Kaddáfí zbraně. Sami vidíte, že je to původně létající ambulance pro nemocné a zraněné.“

Vojáci sami dodávají další příklady zneužívání civilních prostředků a objektů: „Kaddáfího jednotky na nás útočily z mešit. Ty by pro všechny měly být nedotknutelné, ale oni v nich skladují zbraně a používají je jako pevnosti. Jinde se v nich ukrývají civilisté a Kaddáfího tanky je nemilosrdně ostřelují. Ničí také benzínové stanice. Pár vládních vokáků jsme teď zajali a nebyli to Libyjci - pocházejí ze Sýrie nebo rovníkové Afriky.“

Plukovník Abdulhamíd Almismárí očekává těžké a dlouhé boje: „Režim ďábelského Kaddáfího se od první chvíle po převratu v roce 1969 na tuto revoluci připravoval. Kaddáfí očekával, že se lidé jednoho dne vzbouří. Proto nutil lidi k emigraci do Afriky nebo Evropy a ještě jim dával peníze. Ale kdo by tady pak zůstal?

„Libye je velká a bohatá země. Je dobře situovaná a má málo obyvatel. Kaddáfí ji chtěl úplně vyčistit od lidí. Ale proč? Bůh ví…

Pokud jde o budoucnost Kaddáfího a jeho rodiny, mají povstalci jasno: „Buď musí odejít z této země nebo umřít. Živého ho tady nechceme, protože tím zůstane nebezpečný pro všechny. Nesmírně se na nás obohatil a z našich peněz si vydržuje podplacené politiky v Africe, Evropě, kdekoli.

Libyjské ženy v ulici | Foto: Martin Dorazín

Nestává se často, aby vojáci nebo politici děkovali médiím. Pro žádnou ze stran to ostatně moc zdravé nebo žádoucí. Libyjská krize je v tomto směru trochu výjimkou:

„Bez médií by svět nerozuměl tomu, co se v Libyii děje. Jsme velmi vděční všem médiím, která sem přijela. Snadno se můžete přesvědčit o tom, jak Kaddáfí lže - například když tvrdí, že tady působí al-Kájda. Žádná tady není, vidíte jen chudé lidi, jak mluví o demokracii a svobodě.

Benghází: Happeningy na podporu povstalců a svobody

V Benghází neutuchají demonstrace na podporu osvobození země od diktatury. Jedním z jejích symbolů byla i Zelená kniha, ve které Muammar Kaddáfí vyložil svůj světový názor a položil základy arabského pouštního socialismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo v Libyi natočil reportáž o pálení Kaddáfího Zelené knihy

Povstalci někde objevili obrovské zásoby Zelených knih, které přivezli doprostřed města, vyklopili je na několika místech a začali zapalovat nebo do nich najíždět auty, trhat je na kusy – zkrátka vybíjet si čtyřicetiletou zlost.

Probíhala zde také ryze ženská demonstrace. Ženy a dívky nesly protiturecká hesla a hesla vyzývající NATO, aby zasáhlo v Tripolisu na obranu Libyjců. Zněly výzvy k soudu s Kaddáfím i k jeho odchodu z Libye.

Bez ohledu na vývoj vojenského konfliktu získávají shromáždění v Benghází každým dnem stále více charakter happeningů.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme