Zpravodaj ČRo: Situace na turecko-syrské hranici je napjatá, oběma směry míří davy lidí

Situace na hranici mezi Sýrií a Tureckem začíná být nepřehledná. Na jedné straně ze země prchají lidé před ozbrojenci z Islámského státu. Na straně druhé se lidé bez ohledu na nebezpečí vracejí zpět. Situaci komplikují turecké úřady, které uzavřely hraniční přechody a oběma směry pouštějí lidi jen pár desítek minut denně. Na obou stranách hranice jsou přitom tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace na turecko-syrském hraničním přechodu Suruc | Foto: Jaromír Marek

Na hraničním přechodu je Suruc panuje napjatá atmosféra. Shromáždily se tady stovky lidí. Chtějí se vrátit do svých domovů v Kobane. Turecká policie a armáda se jim v tom ale snaží zabránit. Ve vzduchu je cítit slzný plyn.

„Chci se vrátit zpátky. Chci bojovat s Islámským státem, nedovolíme, aby obsadili naše město. Turecká armáda nás nechce pustit. Nechá tady trčet lidi na slunci,“ stěžuje si odhodlaný mladý muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzrušenou atmosféru na turecko-syrské hranici zachytil zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Rodinu prý nechal v Turecku, sám se chce připojit ke kurdským milicím.

„Odešel jsem z města už dříve, zpráva o řádění Islámského státu mě zastihla na bulharské hranici a vrátil jsem se zpět,“ vysvětluje muž.

Lidé se tísní před plotem, hraniční přechod se konečně otevírá. Teď procházejí uličkou lemovanou policisty v plné zbroji.

Situace na turecko-syrském hraničním přechodu Suruc | Foto: Jaromír Marek

Zpátky do Kobane, města ležícího těsně na hranici, se vracejí nejen muži, ale celé rodiny včetně dětí. S sebou vláčejí zpátky matrace a rance s oblečení.

„Nic tady není, nemáme co jíst, nemáme kde být. Nikdo se o nás nezajímá, vrátíme se do našeho města,“ plánuje matka tří dětí.

„Nebezpečné to je, ale tady v Turecku je to horší. Spali jsme na ulici. Vracíme se do Kobane, ať se děje, co se děje,“ dodává.

Ozbrojenci Islámského státu bojují s kurdskými milicemi v těsné blízkosti tureckých hranic

Číst článek

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme