Zpravodaj ČRo: Turecká loď zachraňuje zraněné Libyjce v Misurátě

Turecko pomáhá Libyi, vyslalo loď na pomoc obyvatelům libyjské Misuráty, kterou už měsíc a půl ostřelují jednotky plukovníka Kaddáfího. Tureckému Červenému půlměsíci se podařilo z obléhaného města dostat a zachránit více než dvě stě zraněných, kteří naléhavě potřebují lékařskou pomoc. Přímo u toho byl i zvláštní zpravodaj ČRo v Libyi Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci oslavují příjezd turecké lodi Ankara do přístavu Misuráta

Libyjští povstalci oslavují příjezd turecké lodi Ankara do přístavu Misuráta | Zdroj: Reuters

"Ti, kteří mohou chodit, mají jen lehčí zranění, stojí na horních palubách, tleskají a volají dolů. Provolávají slávu Alláhovi a děkují take svým zachráncům, v tomto případě Turkům," referoval přimo z místa připutí turecké lodi zvláštní zpravodaj ČRo v Libyi Martin Dorazín.

V přístavu je také turecký konzul v Benghází Ali Davutoglu, který upřesňuje počty zraněných. "Vezeme asi 250 lidí včetně doprovodu. Sto z nich je v těžkém zdravotním stavu a ty přepravíme do nemocnic v Turecku, kde jim poskytneme specializovanou péči. Máme tady asi 15 lékařů z tureckého Červeného půlměsíce. Ti rozhodnou, kteří pacienti zůstanou v Benghází a kteří poplují do Istanbulu," vysvětluje konzul.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína z lodi Ankara

Dodává navíc, že Turci zachraňovali zraněné ve válečných podmínkách. "Konflikt v Misurátě pořád pokračuje. Plánujeme proto vyslání dalších lodí s pomocí, s potravinami a léky. Naše cíle jsou čistě humanitární," říká Davutoglu.

Turecko příliš nesouhlasí s vojenskou operací Severoatlantické alliance v Libyi a stále vyzývá k politickému urovnání. Tuto tureckou opatrnost opatrně komentuje mluvčí libyjské prozatímní vlády Iman Bugaigisová, která čeká na loď se zraněnými. "Rádi bychom poděkovali turecké vládě a zároveň ji chceme požádat o větší politickou podporu. Premiér Ergogan, vláda a turecký lid by měl jasně stát na straně svobodého libyjského lidu, který bojuje za svobodu proti Kaddáfiho režimu, jeho milicím a žoldnéřům," vzkázala.

Prozatímní vláda nechápe, proč Turecko váhá s jejím uznáním. "Rádi bychom tureckým politikům řekli, že budoucnost patří svobodné Libyi a ne diktátorům. My respektujeme všechny mezinárodní dohody, uzavřené před revolucí 17. února. Turecko se sice zpozdilo, ale ještě není úplně pozdě. Turecká podpora je pro nás důležitá a nechápeme, proč nám ji premier Erdogan nechce vyslovit," dodala Bugaigisová.

Abychom zažehnali diplomatickou roztržku v přístavu, ptáme se mluvčí prozatímní vlády na situaci v Misurátě. "Je katastrofická, je to jasné porušení rezoluce číslo 1973 Rady bezpečnosti OSN o ochraně civilistů. Kaddáfího vojáci útočí na lidi v jejich domech. Nejprve používali helikoptéry a tanky, které teď schovali do garáží, aby je NATO nemělo důvod bombardovat, přešli k pouličním bojům a ostřelování lidí na ulicích ze střech," popsala situaci.

Martin Dorazín, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme