Zpravodaj ČRo: Útoky spojenců zastavily ostřelování Misuráty

Spojenecké síly pokračovaly v náletech na cíle Kaddáfího režimu v Libyi. Z metropole Tripolisu byly nad ránem znovu slyšet exploze a protiletecká střelba. Francouzský ministr zahraničí prohlásil, že kompletní zničení Kaddáfího armády nebude trvat měsíce, ale dny, maximálně týdny. Velitel amerických operací zase ujistil, že ofenzíva koaličních sil nemá civilní oběti, jak tvrdí libyjský režim. Ten zároveň neustává ve snaze o dobývání měst pod kontrolou rebelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci z vlivného libyjského kmene Warfallah, loajální vůdci Kaddáfímu

Bojovníci z vlivného libyjského kmene Warfallah, loajální vůdci Kaddáfímu | Zdroj: Reuters

Britský viceadmirál Greg Badwell oznámil, že letectvo plukovníka Muammara Kaddáfího už nepředstavuje žádnou hrozbu, protože není schopno létat. Spojenci tak podle něj mohou ve vzduchu nerušeně plnit úkoly.

„Máme kontrolu nad nevinnými Libyjci a jsme si jistí, že je ochráníme před útoky. Libyjské pozemní síly máme pod neustálým dohledem a útočíme na ně kdykoli hrozí, že zaútočí na civilisty nebo na místa, kde se shromažduje více lidí najednou,“ uvedl britský velitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Libyi přiblížil na Rádiu Česko zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Spojenecká vojska dosáhla tohoto stavu potom, co na libyjské území dopadlo přes 160 raket Tomahawk a hlavně, co provedla na 300 stovky letů nad Libyí. Jen včera vyletěly stíhačky celkem 175krát.

Jak z Tobruku u egyptské hranice informoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín, na východě země je situace klidná. „Také se sem před několika dny uchýlila většina novinářů z neohroženějších oblastí, kde byl zaznamenán největší postup Kaddáfího sil. Nyní, když se je podařilo zastavit, se vracejí na ta místa, především do Benghází, kde místní lidé stále oslavují začátek letecké operace spojenců, kterou dlouho očekávali,“ přiblížil.

Dodal, že včera se ve městě konalo velké shromáždění několika tisíc lidí, kteří oslavovali, že se k nim svět neobrátil zády. „A že mohou zpátky získat ztracené pozice a také se možná vydat v dohledné době směrem k Tripolisu. I když to není jasné, protože v cestě leží velké strategické město Adždábia, o které se svádějí prudké boje i dnes,“ uvedl.

Boje na západě

Nejtěžší boje se včera odehrávaly v Misurátě, ve městě na západě země, které je pod kontrolou povstalců. Ostřelovači armády Kadáfího i přes letecké útoky koalice údajně pokračovali v ostřelování obyvatel města.

Jak uvedl Martin Dorazín, podle nejnovějších informací se díky spojeneckým silám podařilo zastavit postup a obléhání města. Připomněl, že Kaddáfího tanky a dělostřelectvo město terorizovaly několik týdnů a zemřely tam stovky lidí a další stovky byly zraněny.

„Podle všeho se podařilo některé tanky Kaddáfího zničit, některé odtáhly k Tripolisu. To ale v žádném případě neznamená konec blokády města. Velmi těžká zůstává také situace ve městě Zintan na západní hranici, které je rovněž povstaleckou enklávou,“ přiblížil.

Zpravodaj také potvrdil, že zásah spojeneckého letectva odvrátil postup Kaddáfího sil, které už byly na předměstí Benghází směrem do centra města. „Tam by už opravdu došlo k velkému masakru. Kdyby se postup vládních jednotek nepodařilo zastavit, povstalci by pravděpodobně byli už jen tady v Tobruku nebo někde na východě u egyptské hranice, pokud by tady ještě vůbec byli,“ dodal.

Humanitární pomoc na západě je nutná

OSN se dnes pokusí dostat do Libye první konvoj s humanitární pomocí. Ta by měla podle zpravodaje směřovat na západ země, protože na východě není humanitární situace v kritickém stavu. Funguje podle něj prakticky veškerá infrastruktura s výjimkou telefonů a internetu. „V obchodech je dostatek zboží, dostatek benzínu, nejsou výpadky elektřiny,“ přiblížil.

Humanitární situace v Libyi je katastrofální. Zahraniční dělník v uprchlickém táboře na libyjsko-tuniské hranici.jpg | Foto: ČTK/AP

Zcela jiná situace je podle něj na západě země, zejména v Misurátě, kde došly léky, pitná voda či potraviny.

„Tam bude potřeba masivní humanitární pomoc a pokud možno co nejrychleji. Včera jsem viděl telefonát jednoho lidí z Misuráty a ten zoufale prosil o pomoc. Konvoje musí ale projet přes Kaddáfího jednotky a tu cestu jim musí vytvořit spojenci,“ přiblížil z Tobruku Martin Dorazín.

Martin Dorazín, Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme