Zpravodaj ČRo v Aténách: Násilí zaskočilo samotné Řeky

Situace v Řecku se po nedělních protestech vrací k normálu. Už zdaleka není tak vážná jako při debatě a hlasování v parlamentu, i když v ulicích Atén stále zůstávají po zuby ozbrojení policisté pro případ, že by se demonstranti vrátili a protesty se opět zvrhly. Jak si na místě všiml zpravodaj ČRo, násilí zaskočilo samotné Řeky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrující Řekové způsobili v centru Atén milionové škody

Demonstrující Řekové způsobili v centru Atén milionové škody | Zdroj: Reuters

Protestům padly za oběť desítky budov a mezi nimi i historické památky. Na vině je ale jen hrstka radikálů. Většina lidí chce v klidu vyjádřit svůj odpor k dalším škrtům, kterých mají po několika letech krize už plné zuby.

Řekové se navíc obávají, že by se násilnosti mohly opakovat podobně jako v roce 2008, kdy vlna násilí zachvátila zemi na několik týdnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Řecku po nedělních protestech popisuje zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Dnes má Řecko v aukci nabídnout pokladniční poukázky se splatností tři měsíce v objemu jedné miliardy eur. Mezi investory je o něj zájem.

Když před týdnem země vydala velmi podobnou emisi pokladničních poukázek, poptávka dvojnásobně převýšila nabídku. Navíc úrok z těchto emisí postupně klesá. Stejně tak klesají úroky z italských půjček a naopak stoupají ty německé, jak se investoři postupně přestávají bát.

Ttyto krátkodobé půjčky ale slouží jen k hrnutí dluhu před sebou a na dlouhodobé dluhopisy si Řecko ještě netroufne. Stejně jako třeba Portugalsko, kterému také úroky vzrostly na neúnosnou míru.

Stále častěji zaznívají hlasy, že Řecku i Portugalsku by zřejmě prospělo, kdyby vyhlásily státní bankrot a Evropská unie jim pak finančně pomohla znovu se postavit na nohy.

Například nezávislá švýcarská banka UBS spočítala cenu jednotlivých scénářů a společná záchrana Řecka vyšla pro všechny mnohonásobně levněji než neřízený bankrot a následné slepování zbytků.

Řecko otestuje důvěru trhů, vydá pokladniční poukázky

Číst článek

Nicméně Řecko teď bankrotem prochází, ale pomalým a kontrolovaným. Jde právě o odpisy dluhů. A soukromí investoři jsou na ně ochotní přistoupit, jelikož ví, že takto se jim alespoň část peněz vrátí, zatímco při totálním krachu přijdou o vše. Nehledě na chaos, který by vznikl, kdyby se třeba Řecko vrátilo oficiálně k drachmě a občané přitom dál využívali eura, která mají uložená nebo investovaná v zahraničí.

Většina Řeků nechce opustit eurozónu, vadí jim ale drakonický diktát, který přichází hlavně z Německa. Krize v zemi řádí už přibližně pět let a tvrdě dopadá na řadu lidí. Nezaměstnanost stoupla přes 20 procent a lidé, kteří třeba ještě před rokem žili naprosto obyčejné životy, teď živoří v bídě a jsou závislí na charitě. Což je pro hrdé Řeky krutá rána.

Obavy z volebního úspěchu extremistů

Velké obavy panují i v souvislosti s dubnovými předčasnými volbami, která vláda ohlásila teprve po víkendových násilnostech a koaliční krizi při hlasování. Brusel chtěl po všech stranách, aby se písemně zavázaly dodržet dohodu. Extrémní pravice to odmítla a teď to může využít ve volbách.

Naopak socialistický Pasok, který děla vše pro záchranu řecké ekonomiky, se pravděpodobně výrazně propadne. A pokud odpůrci škrtů získají většinu, tak jedním hlasováním mohou smazat veškerý dosažený pokrok. Jak moc jsou takové obavy opodstatněné, ukáže zčásti dnešní dražba.

Už zítra by eurozóna mohla rozhodnout o poskytnutí druhého záchranného balíku. Řecká vláda moc dobře ví, že nemá nic jisté. Velkou překážkou může být právě víkendový nesouhlas extrémní pravice. Jenže Řecko se bez těchto peněz neobejde a ke stejnému závěru by pravděpodobně došla jakákoliv vládní koalice i po volbách. Na další přesvědčování už ale dochází zbytku sedmadvacítky trpělivost.

Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme