Zpravodaj ČRo: V Benghází poprvé zavlály i americké vlajky

Libyjští povstalci děkují Západu i arabským zemím za jejich vojenskou a morální podporu v boji proti diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. Zvláštní vzrušenou atmosféru v Benghází zažil i zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Obyvatelé Benghází dávají najevo svoji vděčnost zemím Západu.

Libye. Obyvatelé Benghází dávají najevo svoji vděčnost zemím Západu. | Zdroj: Reuters

Páteční modlitba se plynule mění v jakýsi velký politický mítink. Lidé mávají vlajkami, které pocházejí z období krále Idrísa a jsou samy o sobě samostatnou kapitolou. Právě tuto vlajku totiž Muammar Kaddáfí při svém převratu v roce 1959 veřejně pošlapal. Teď se tato vlajka znovu vrací a bude pravděpodobně vlajkou nové Libye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž zvláštního zpravodaje ČRo Martina Dorazína z Benghází.

Poprvé za celou dobu konání těchto politických nebo náboženských mítinků vidím také nápis, který děkuje Spojeným státům, což je v arabském světě velice neobvyklá věc. Přede mnou nese průvod další vlajky. Vidím vlajku Kanady, francouzské vlajky, které jsou tady teď nejoblíbenější. A jsou tu i vlajky dalších zemí, které se účastní této operace.

Obyvatelé Benghází dávají najevo svoji vděčnost těmto zemím za pomoc, kterou zoufale potřebovali a která přišla v poslední chvíli. Nejpopulárnějšími cizinci jsou tady Francouzi, kteří jako první uznali prozatímní vládu, rozhýbali vojenskou operaci a jako první sestřelili Kaddáfího stíhačku, která porušila bezletovou zónu.

Francouzi také vyslali do Libye největší počet svých zpravodajů. S Tobruku jsem přijel do Benghází se čtveřicí mladých Francouzů a Francouzek. Nebyli to ale novináři. „Jedeme jen navštívit našeho kamaráda, který tady pracuje v humanitární misi,“ říká Pierre.

Francouzi dostávají od našeho řidiče velkou slevu. Němce, Rusa nebo Číňana by tento člověk do svého auta nevzal ani za zlaté prase. Tedy vlastně zlatou ovci. Libyjci pozorně sledují, jak se k nim která země zachovala. Reagují velmi osobně a emocionálně.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme