Zpravodaj ČRo: V Damašku je veřejným tajemstvím, že Sýrie má chemické zbraně

Spojené státy dávají v řešení syrského konfliktu šanci diplomacii. V mimořádném projevu k národu to v noci na dnešek SELČ řekl prezident Barack Obama. Šanci teď dostanou jednání především s ruskou stranou. Vojenská operace proti Sýrii ale zůstává podle Obamy v záloze. Samotní Syřané reagují na možnost diplomatického řešení krize a odevzdání chemických zbraní smíšeně, zjistil v Damašku zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna na výrobu plynových masek na předměstí Damašku

Továrna na výrobu plynových masek na předměstí Damašku | Zdroj: Reuters

„Jednoznačně se stavím za mírové řešení. Syrský režim teď přiznal, že chemické zbraně má, a slíbil podepsat konvenci o zákazu jejich používání. Jakákoli mezinárodní dohoda musí zajistit, aby Asadův režim splnil svoje závazky,“ uvedl Obama.

Dokumentem, který má Asada k odevzdání chemických zbraní donutit, má být rezoluce Rady Bezpečnosti OSN. Její prosazení podporuje Británie i Francie. Britský premiér David Cameron ale neskrývá obavy, že je ruský návrh dohody se Sýrií jen zástěrkou, která má Asadovi získat čas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš v Damašku zjišťoval reakce Syřanů na možnost, že by se krize řešila diplomatickou cestou.

Francie nově navrhuje, aby Sýrie do 15 dnů přiznala, kolik má chemických zbraní. Paříž, která jako jediná evropská země podpořila případnou americkou vojenskou intervenci v Sýrii, také zdůrazňuje, že po případném nedodržení podmínek by musely následovat tvrdé sankce. A to včetně vojenské akce.

Obamův televizní projev je tématem číslo dne také v Sýrii. Jak v Damašku zjistil zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, lidé o něm už od časných ranních hodin diskutují. Většina z nich si myslí, že diplomatické řešení krize je krok správným směrem a doufají, že to Spojené státy odradí od plánovaného útoku.

Zpravodaj ale zaznamenal i názory, že pokud se Sýrie vzdá chemických zbraní, které představují odstrašující prostředek proti Izraeli, bude to znamenat oslabení země do budoucna. „Někteří lidé s nadsázkou na ulici říkají: tak jim dejme, co chtějí, ale jen nějaké staré zbraně a zbytek si necháme,“ cituje zpravodaj.

Asadův režim dosud popíral, že disponuje chemickými zbraněmi. Včera večer to poprvé přiznal ministr zahraničí. Oficiální místa v Damašku k tomu podle Mikoláše zcela mlčí, ale je veřejným tajemstvím, že Sýrie má chemické zbraně.

Spojené státy zatím odkládají plány na vojenský úder proti Sýrii

Číst článek

„Koho se zeptáte na ulici, řekne: ano víme, že máme chemické zbraně. Dokonce vyjmenují zhruba čtyři továrny, kde se chemické látky vyrábějí. Lidé také vědí, že asi v 50 městech je Asadův režim schovává. Nejde jen o sarin, ale také například hořčičný plyn nebo nervový plyn VX,“ přibližuje zpravodaj Mikoláš.

Připomíná také, že boje v celé Sýrii stále pokračují. Střelba se po celý den ozývá i na dvou předměstích v Damašku. Přímé boje pak pokračují zejména na severu a severovýchodě země, kde armáda používá stíhačky a bombarduje pozice rebelů.

Válka v Sýrii může podle místních trvat až 10 let | Foto: Reuters

Za posledních 14 dní zahynulo nejméně 1500 lidí na různých místech země. Někteří lidé podle zpravodaje říkají, že ať už Američané zaútočí nebo ne, je pravděpodobné, že obě strany nakonec nedosáhnou mírového kompromisu a konflikt se potáhne podobně jako v sousedním Libanonu.

Válka v Sýrii podle nich může trvat až 10 let.

Mapa Sýrie s vyznačením míst podezřelých z výroby a skladování chemických zbraní | Foto: ČTK

Robert Mikoláš, bre, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme