Zpravodaj ČRo v Damašku: Obyvatele Sýrie trápí i rostoucí ceny

Více než 100 tisíc mrtvých, miliony uprchlíků a zničená města i vesnice. Tragická bilance konfliktu v Sýrii roste každým dnem. A s pokračující válkou stoupají i ceny, především potravin. Naopak hodnota syrské měny klesá a pociťuje to většina obyvatel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodavač v centru syrské metropole

Prodavač v centru syrské metropole | Foto: Robert Mikoláš

Zákazník se ptá na cenu zboží, v rukou drží krabičku s tuňákem a prodavačka mu ochotně odpovídá. Důležitá je pochopitelně cena, v konfliktem sužované zemi je však ještě důležitější:

„Situace se zlepšila, ale samozřejmě, zboží je pořád hodně drahé. Alespoň však můžete koupit, co potřebujete,“ říká zvláštnímu zpravodají Českého rozhlasu Robertu Mikoláši 67letý Muhamad Ali Adal, zatímco si do tašky dává krabici másla a mýdlo.

Jako senior musí obracet každou korunu, resp. každou syrskou libru. Jeho důchod činí 20 tisíc liber za měsíc, při současném kurzu tedy asi 114 dolarů

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenách potravin natočil reportáž přímo v Damašku zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

„Za kilo mouky teď zaplatíte 130 liber, před válkou stála 30 liber. Kilogram rýže zase stojí 450 a před krizí 100 liber,“ vysvětluje další z prodavačů. Ceny tak za uplynulé dva roky stouply několikanásobně.

Zpravodaj ČRo: V Damašku je veřejným tajemstvím, že Sýrie má chemické zbraně

Číst článek

„Obchod funguje dobře, nakupuje u mne hodně lidí, ale pravdou je, že vybírají to nejlevnější zboží,“ přiznává majitel krámku s potravinami v centru Damašku. A podobné je to i s masem.

Nákup v Damašku | Foto: Robert Mikoláš

„Masa je dostatek, ale ceny jsou vysoké. Například za kilo skopového jste předtím zaplatili tisíc liber a nyní už dva a půl tisíce,“ prozrazuje mladý řezník. U okénka jeho obchodu ve starém městě tak postává mnohem méně lidí, než jak býval zvyklý.

„Boháči si mohou dovolit koupit maso, i kdyby stálo desetkrát tolik. Ale chudí lidé se musí uskromnit, prostě si koupí jenom pár deka,“ postěžuje si asi 50letý muž.

Ti nejchudší včetně uprchlíků se pak musí spolehnout na pomoc druhých, kterou do Damašku vozí i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Několik mužů rychle odnáší balíky s potravinami z auta s nápisem UNHCR do blízkého kostela, odkud bude distribuována těm nejpotřebnějším.

Bankomat v Damašku | Foto: Robert Mikoláš

Spojené státy zatím odkládají plány na vojenský úder proti Sýrii

Číst článek

Robert Mikoláš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme