Zpravodaj ČRo v Japonsku: Lidé prchají z Tokia na jih

V jaderné elektrárně Fukušima Daiiči opět hořelo. Plameny se v noci objevily u reaktoru číslo čtyři, po několika minutách se je podařilo uhasit. O několik hodin později upoutal hlavní pozornost reaktor číslo tři, ze kterého stoupal bílý dým. Vládní mluvčí krátce nato oznámil, že může být poškozený vnitřní obal reaktoru. Evakuační pásmo ale úřady zatím nerozšířily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Tokia ve frontě na benzín

Obyvatelé Tokia ve frontě na benzín | Zdroj: ČTK

Kvůli zvýšené úrovni radiace museli zaměstnanci elektrárny přerušit některé operace. Už se ale do elektrárny vrátili a pokračují v chlazení reaktorů. Jejich práci komplikovaly další otřesy, které přesáhly šest stupňů Richterovy škály. Přesto experti ujišťují, že k roztavení jádra reaktorů už by nemělo dojít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Japonska se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Nad oblastí vláda vyhlásila bezletovou zónu a vrtulníky rozprašují nad elektrárnou kyselinu boritou, která zpomaluje jaderné štěpení a brání požárům. Z elektrárny stoupá pravděpodobně radioaktivní pára.

Vědci uklidňují, že izotopy v páře mají krátký poločas rozpadu a ta tak může být radioaktivní jen několik minut. Tomu odpovídá i neustále se měnící míra radiace přímo v elektrárně. Při upouštění páry z reaktorů dosahuje nebezpečných hodnot.

Před národ kvůli vážnosti situace netradičně předstoupil císař Akihito. Vyjádřil soustrast všem, kteří jsou katastrofou postižení. Požádal občany, aby se navzájem podporovali, pomáhali si a neztráceli naději. Řekl, že se modlí za bezpečí co největšího počtu lidí.

Padesát statečných

Osud milionů lidí má teď závisí na poslední padesátce zaměstnanců. Mnozí Japonci je už teď považují za národní hrdiny, vzhledem k tomu, jakému ozáření už byli vystaveni.

Panika pomalu roste i v 240 kilometrů vzdáleném Tokiu. Obyvatelé vykoupili obchody s potravinami i pohonné hmoty. Zásobují se také dalším materiálem nutným k přežití jako jsou baterky, spací pytle a rádia.

Japonci si stěžují, že je vláda málo informuje a důležité zprávy se dozvídají ze zahraničních médií. Kdo může tak prchá ze země nebo alespoň na jih daleko od elektrárny Fukušima.

Pryč z Tokia

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše, který se vypravil z Tokia do Nagoji, je nádraží plné lidí, kteří odjíždějí na jih. „Říkají, že nebudou čekat na to, co se bude dít dál. Neví, kde budou ubytováni, ale snaží se dostat co nejdále to jde.“

Z Japonska postupně odjíždí také stále více zahraničních pracovníků, posádek letadel i novinářů. „Někteří z novinářů zůstali v Tokiu s tím, že se budou co nejdříve snažit ze země odletět. Není to ale snadné, řada leteckých společností spojení s Japonskem přerušuje. Většina českých novinářů by dnes měla odletět českým armádním speciálem,“ hlásil zpravodaj Českého rozhlasu.

Obchody v japonských městech často zejí práznotou | Foto: Reuters

Panika se kvůli jaderné hrozbě z Japonska šíří i jinde ve světě. Například na Filipínách se lidé z SMS zpráv a internetu dozvěděli nepravdivou poplašnou informaci, že nebezpečný radioaktivní mrak dorazí i k nim.

Zprávu převzala i tamní televize a školy raději zahájily evakuaci. Policie teď pátrá po původci falešné zprávy a chce ho obvinit z ohrožení veřejného pořádku.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme