Zpravodaj ČRo v Libyi: Adžedábíja se po útocích vrací k životu

Mezinárodní operace v Libyi pokračuje už desátý den. Velení převzala NATO, která má dohlížet na dodržování rezoluce Rady Bezpečnosti OSB číslo 1973 o bezletové zóně nad touto severoafrickou zemí. Ta má chránit především civilní obyvatelstvo. Na místa útoků Kaddáfího sil se podíval náš zvláštní zpravodaj v Libyii Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Povstalci se znovu zmocnili města Adžedábíja | Foto: Martin Dorazín

Na předměstí dvou set tisícové Adžedábíje nejsou žádné vojenské objekty. V jednom z obytných domů leží dosud nevybuchnutý projektil, který prorazil zeď a skončil v kuchyni. Přijedou pro něj pyrotechnici.

Obrovské projektily, rakety a bomby dopadaly na střechy obyvatel Adžedábíje, kteří většinou utekli. Teď se vracejí do svých domovů a počítají škody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína přímo z libyjské Adždábie.mp3

„Raketa nebo bomba přerušila přívody pitné vody, ulice je prakticky pod vodou. V tomto domě zahynul při útoku jeden člověk,“ ukazuje místní obyvatel na trosky domu, ze kterého nezůstalo téměř nic.

V ruinách dříve krásně vybaveného domu pobíhají vyplašené kočky, které hledají své majitele. Opuštěná zvířata jsou také jednou ze stran konfliktu.

Nad některými domy se ještě vznáší černý kouř, dohořívají tam zbytky objektů, které byly cílem útoků.

Další dům zasažený raketou je o několik ulic dál ve stejné obytné čtvrti. „V těchto troskách zemřeli dva lidé. Kaddáfí je velký zločinec,“ říká jeden z místních obyvatel.

Město sice ve dne vypadá přívětivě, ale po setmění stále ještě není bezpečné. Nicméně už do něj proudí dodávky naložené potravinami a živými zvířaty, což značí, že Adžedábíje brzy začne žít normálním životem.

Martin Dorazín, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme