Zpravodaj ČRo v Libyi: Lidé žádají svět o bezletovou zónu

Libyjské vládní jednotky dnes obnovily v centrální části pobřeží útoky na místa ležící východně od metropole Tripolisu. Povstalci proti režimu Muammara Kaddáfího byli nuceni stáhnout se z již dobyté pozice v Bin Džavádu zpět do Rás Lanufu. Jednotky Muammara Kaddáfího pokračují v náletech na pzice povstalců a zoufalí lidé vyzývají svět k vytvoření bezletové zóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje mezi povstalci a jednotkami věrnými Muammaru Kaddáfímu pokračují. | Foto: ČTK/AP

Prudké boje jsou podle zvláštního zpravodaj v Libyi Martina Dorazína, který situaci sleduje v Benghází, hlášeny z pobřeží Středozemního moře, kde vládní jednotky věrné plukovníku Kaddáfímu údajně zastavily postup opozice, která byla nucena se stáhnout do města Rása Lanuf. Zdejší vojenskou základnu podle televize Al-Džazíra bombardovalo letectvo plukovníka Kaddáfího.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Libyi mluví na Radiožurnálu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín přímo z města Benghází.mp3

Střelba se také ozývala z dalšího důležitého města Misráta. Tam byla dělostřelecká a minometná palba. Těžké boje jsou hlášen také ze Závíje. V obou případech jde o daleko těžší boje než včera. Komentátoři hovoří dokonce o občanské válce.

Zdá se, že Muammar Kaddáfí posiluje své jednotky v Syrtě, kde by mělo být asi dvacet tisíc vojáků, ale to může být také Kaddáfího propaganda. Pravdou je, že postup povstalců na Syrtu se zastavil a teď se čeká na potvrzení informací, kam až se povstalci dostali, a zda se nemuseli opravdu stáhnout z města Rás Lanuf, které se dostalo pod těžkou palbu z letadel.

Libyjci žádají svět o bezletovou zónu

Jednotky věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu pokračují v náletech na pozice povstalců ve východní a centrální Libyi. Tamní obyvatelé proto zoufale vyzývají k vytvoření bezletové zóny.

Plukovník Kaddáfí už kontroluje prakticky jen hlavní město Tripolis. Stále však disponuje silným válečným letectvem. Povstalci i obyčejní lidé proto žádají svět o vyhlášení zákazu letů.

„Kaddáfí je blázen. Je jako Hitler. Nevím, proč mu ještě povolují používat letectvo, vždyť nás tady všechny zabije,“ řekl zvláštnímu zpravodaji Českého rozhlasu v Libyii Martinu Dorazínovi Ahmed, který na náměstí v Albejdě přišel oslavovat vítězství povstalců ve východní Libyi.

Martin Dorazín, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme