Zpravodaj ČRo v Libyi: Nová vláda zatím nemůže do Tripolisu

Boje v libyjském hlavním městě pokračují, a to i v prostorách bývalého Kaddáfího mocenského centra Bab Aziziya, o kterém povstalci už včera tvrdili, že je dobyto.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rebel se prochází po rezidenci jednoho z Kaddáfího synů -  Al-Saadího

rebel se prochází po rezidenci jednoho z Kaddáfího synů - Al-Saadího | Foto: AFP

Před přílišnou euforií dnes na tiskové konferenci varoval i mluvčí NATO, plukovník Roland Lavoie, který potvrdil, že v Tripolisu se na různých místech dosud bojuje a situace zůstává napjatá.

Naplno se nicméně už rozjela honba za libyjským diktátorem a jeho rodinným klanem. Přechodná Národní rada, neboli povstalecké vedení, vyhlásilo odměnu milion 700 tisíc dolarů za dopadení, nebo zabití Muammara Kaddáfího. Povstalecký mluvčí Guma Gamaty také slíbil amnestii lidem, kteří Kaddáfího udají nebo zabijí.

Mluvčí povstalců ale také jedním dechem pohrozil, že lidé dosud věrní plukovníkovi riskují, že jim bude přisouzen zásadní podíl na zločinech proti lidskosti. Potvrdil, že pro Kaddáfího a jeho rodinu dál platí nabídka bezpečného odchodu ze země, ovšem zároveň vyjádřil pochyby, že by jí diktátor využil.

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín přímo z Benghází za důležitou zprávu označil fakt, že povstaleckou Národní radu dnes jako legitimní představitele Libye uznala Liga arabských států.

Přehrát

00:00 / 00:00

S informacemi o vývoji v Libyi se přímo z Benhází do vysílání přihlásil zvláštní zptravodaj ČRo Martin Dorazín. Ve Světě o druhé mluvil zástupce velvyslance České republiky při NATO Petr Chaloupecký

Povstalecká vláda se už chtěla stěhovat do Tripolisu. „Bezpečnostní situace není taková, aby se vláda mohla přesunout. Pozemní cestou to nejde, protože se bojuje v Syrtu, rodišti Kaddáfího. Do Tripolisu se dá pouze doplout po moři, ale v samotném hlavním městě ještě nejsou podmínky pro normální činnost Národní rady.“

Dorazín také potvrdil, že povstalci ještě nemají přístup k zablokovaným účtům Kaddáfího. „Usilují o nějaký přechodný úvěr, protože neočekávají, že by Rada bezpečnosti OSN nějak rychle změnila své stanovisko a vypracovala novou rezoluci, která by umožnila rozmrazení kont,“ uvedl přímo z Benghází zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín ve Světě o druhé.

K obsazení Tripolisu a pádu Kaddáfího režimu patrně přispěli i britští výsadkáři. Britský ministr obrany dnes poprvé připustil, že uvnitř Libye působí i pozemní jednotky, oddíly či jednotlivci. Zástupce velvyslance České republiky při NATO Petr Chaloupecký ve Světě o druhé zdůraznil, že alianční pozemní jednotky v Libyi nejsou. „Respektive v Libyi nejsou žádné jednotky, které by pod hlavičkou NATO byly na zemi."

„Ta podpůrná role NATO povstalcům v tuto chvíli není nic robustního, jde spíše o výměnu informací ohledně prokaddáfího sil,“ řekl Chaloupecký, ale poznamenal, že na politických jednáních v NATO nic takového nediskutovali. „Řekl bych, že taková asistence bude spíše omezená.“

Současně nevyloučil, že v Libyi operují speciální britské jednotky. „Já mluvím o jednotkách, které operují pod hlavičkou NATO a znovu opojuji, že žádné pozemní jednotky pod hlavičkou NATO v Libyi neoperují.“


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme