Zpravodaj ČRo v Libyi: Od Benghází k Tripolisu je situace kritická

Spojené národy varují, že na libyjských hranicích hrozí humanitární krize. Ze země se chtějí dostat desetitisíce cizinců. Odpůrci libyjského režimu slaví úspěšné odražení silného útoku armády plukovníka Kaddáfího ve východní části Libye.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tuniští vojáci pozorují stanové městečko pro uprchlíky na hranicích s Libyií

tuniští vojáci pozorují stanové městečko pro uprchlíky na hranicích s Libyií | Zdroj: ČTK

Z velkých měst Kaddáfí ovládá pouze svůj rodný Sirt a část Tripolisu. A ačkoliv na první pohled se zdá metropole klidná a loajální vůči izolovanému vůdci, pode reportérů to i tam pod povrchem vře.

Situace není jednoznačná

Z tamního Tobrúku na východě země se do Ranního Radiožurnálu přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. „Tady na východě země je situace klidná, protože Tobrúk, Benghází a další města včetně ropných terminálů patří do oblasti ovládané povstaleckou vládou sídlící v Benghází.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Libye popsal tamní situaci Martin Dorazín na Rádiu Česko

„Nicméně velice kritická situace panuje od Benghází směrem k hlavnímu městu Tripolisu. Tam se včera jednotky věrné Kaddáfímu pokusili největší protiofenzívu za 2 týdny konfliktu u přístavu Briga. Povstali útok odrazili a pak oslavovali své vítězství.“

Podle Martina Dorazína je situace poměrně dobrá u východní hranice země, kde čekají tisíce lidí na vstup do Egypta. „Kritická situace ale dál panuje na západní hranice s Tuniskem.

Na Rádiu Česko pak Martin Dorazín označil svůj vstup do Libye z Egypta za poměrně snadný, na libyjské straně nejsou pohraničníci ani celníci, pouze ozbrojení civilisté prověřují cestovní doklady. "Zahraniční novináře velmi vítají, protože jim prokazují velkou službu tím, že mluví o situaci na územích ovládaných posvstalci."

demonstranti v Benghází pálí Kaddáfího knihy | Foto: ČTK/AP

„Nemůžeme mluvit o válce v plném slova smyslu, jsou to spíše střety o jednotlivá města a sídla. Ovšem větší konflikt může nastat, Kaddáfí se v žádném případě nechce vzdát má k dispozici letectvo, tisíce žoldnéřů. Situace není jednoznačná, ale na povstaleckých územích už lidé berou s naprostou nezvratností,“ konstatoval náš zpravodaj.

Liga arabských států a role Venezuely

Do dění v Libyi se vložil venezuelský prezident Hugo Chávez. Ten navrhuje mírové rozhovory, mezi režimem a opozicí, kterých by se účastnili ve zprostředkovatelské komisi i zástupci států Latinské Ameriky, Evropy a Blízkého východu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konfliktu diskutovala ve Světě o deváté i arabistka Zora Hesová

Podle nejnovějších informací Kaddáfí i šéf Ligy arabských států Amr Músá tento návrh zvažují. Arabistka Zora Hesová na Rádiu Česko očekává, že Kadáfí bude muset hledat nějaký způsob politického exilu nebo vyrovnání a při tom by mohla důležitou roli sehrát právě Venezuela.

„Kdyby došlo k veliké krizi, mohla by Liga arabských států vyjednat nějaké řešení, které by nebylo přímou vojenskou intervencí, ale mohlo by pomoci,“ myslí si Hesová.

USA posilují svou přítomnost

Dvě americké válečné lodě Kearsarge a Ponce dopluly do Středozemního moře. Na plavidle Kearsarge je 2000 mužů a přes 40 vrtulníků. Už od pondělka je ve Středomoří americký torpédoborec Barry.

Spojené státy se rozhodly přesunout vojenská plavidla blíž k Libyi, přímou vojenskou intervenci prý ale zatím neplánují. Washington tvrdí, že lodě využije spíš k řešení humanitárních problémů.

NATO a Spojené státy jsou v Libyi ochotné zasáhnout jedině se souhlasem Rady bezpečnosti OSN. Čína a Rusko, její stálí členové, ale dávají najevo, že jsou proti vyhlášení bezletové zóny.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme