Zpravodaj ČRo v Libyi: Zbytky Kaddáfího oddílů stále kladou odpor

V centru libyjského hlavního města Tripolisu se stále ozývá palba. Libyjští povstalci našli v Tripolisu také těla obětí hromadných poprav. Plukovník Muammara Kaddáfí zřejmě nechal své odpůrce zabít těsně před vstupem rebelů do hlavního města. Kaddáfí mezitím opět promluvil ke svým příznivcům. Jeho projev odvysílala libyjská televizní stanice. V krátké zvukové nahrávce vyzval občany k pochodu na Tripolis, aby osvobodili metropoli od rebelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbytky Kaddáfího oddílů stále kladou odpor | Zdroj: Reuters

Dodal, že Libye není zemí pro imperialisty, tajné agenty, Itálii nebo Francii, ale pouze pro občany Libye. Kde se plukovník skrývá není jisté, ale povstalci, kteří ovládají už 90 procent metropole věří, že konec Kaddáfího vlády je otázka jen několika dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Libyi mluvil na Radiožurnálu z Benghází ve východní části země zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Povstalci našli v márnici těla 15 lidí, která nesou známky hromadné popravy, oznámili zpravodajové stanice al-Džazíra v Tripolisu. Oddíly opozice likvidují zbytky odporu v okolí Kaddáfího sídla Báb al Azízia a střelba se ozývá také od hotelů Rixos a Corinthia.

Lidé v baště povstalců v Benhgází věří, že definitivní porážka kaddáfiovců je otázkou několika dnů.

Rebelové současně míří k Syrtě na východě země - domovskému městu Muamara Kaddáfího. Jednomu z míst, které stále ovládají síly věrné jeho režimu.

„Tam lze očekávat ještě velké boje, protože tam mají Kaddáfího vojáci, a možná i sám Kaddáfí, pokud tam je, dost velké množství zbraní a hlavně odhodlané příslušníky svého kmene,“ říká z Bengází zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Vedení povstalců se už ovšem snaží zajistit fungování post-kaddáfíovské Libye. Šéf povstalecké rady Mahmúd Džibríl při návštěvě v Itálii apeloval na světové mocnosti, aby poskytly Libyi finanční pomoc, pokud chtějí odvrátit další destabilizaci země a humanitární krizi.

„Povstalecká vláda se už chtěla stěhovat do Tripolisu. „Bezpečnostní situace není taková, aby se vláda mohla přesunout. Pozemní cestou to nejde, protože se bojuje u Syrty, rodišti Kaddáfího. Do Tripolisu se dá pouze doplout po moři, ale v samotném hlavním městě ještě nejsou podmínky pro normální činnost Národní rady,“ vysvětluje Dorazín a dodává:

„Pokud všechno půjde dobře, vláda by se mohla z bengálí přestěhovat do Tripolisu tak koncem týdne. Vše ale záleží na bezpečnostní situaci.“

Těla zastřelených v centru libyjského Tripolisu | Foto: Reuters

„Zažili jsme to i v Benghází - tři dny byla revoluce a pak jsme několik dní likvidovali Kaddáfího lidi,“ vzpomíná pan Kálif Fakrí. Podle jeho názoru je teď nutné Kaddáfího dopadnout, postavit před soud a popravit.

Rada libyjských povstalců mezitím zveřejnila, že ropná pole v Libyi jsou v lepším stavu, než se očekávalo. Při bojích se pravděpodobně poškodilo pouze 10 procent zařízení na čerpání ropy. Rebelové věří, že s výrobou ropy by se mohlo začít během dvou týdnů.

Vývoz ropy z Libye by se tak mohl vrátit do běžného stavu už za rok. Povstalci by tak rádi pokračovali v obchodech dohodnutých ještě před začátkem války, na uzavírání nových smluv je podle nich ještě příliš brzy.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme