Zpravodaj ČRo v Louisianě: Zoufalství tu vidět není

Do Mexického zálivu dál vytéká ropa po havárii podmořského vrtu Deepwater Horizon. V noci na dnešek se ropná skvrna přiblížila k pobřeží států Alabama, Mississippi a k Floridě. Těžební společnosti British Petroleum (BP) se zatím nedaří únik ropy zastavit. Přímo na místě je i zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropa z poškozeného vrtu zasáhla pobřeží Lousiany 

Ropa z poškozeného vrtu zasáhla pobřeží Lousiany  | Zdroj: ČTK

Společnost BP se nyní snaží naříznout poškozené potrubí vrtu a nasadit na něj speciální ventil. Ráno místního času se ale tohle úsilí zkomplikovalo, protože se zasekla pila, která má poškozený ventil odříznout na druhém místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka sleduje situaci přímo na pobřeží Louisiany.

V současné době se to snaží odborníci na řešit. Podle admirála Thada Allena z Pobřežní stráže, který řídí záchranné práce, není otázkou, jestli se podaří potrubí odříznout, ale jak čistě se ho podaří odříznout. Právě na tom totiž závisí, jak úspěšné nebo naopak komplikované bude nasazení nového uzávěru, který by pak přes potrubí měl odvádět většinu unikající ropy na hladinu a do tankeru.

Je přitom pravděpodobné, že se množství ropy unikající do moře dočasně zvýší. „Odborníci říkají že asi o pětinu, ale po několika informačních chybách místní obyvatelé už tak trochu pochybují o tom, jak přesné takové odhady jsou,“ podotkl z pobřeží Louisiany zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Ropa už zasahuje ostrovy u pobřeží Mississippi a Alabamy. Louisiana je ohrožená nejdéle. Její pobřeží je nesmírně členité. V místě jsou pobřežní mokřiny s obrovským množstvím ostrůvků a rovněž klasické písčité pláže.

Podle oficiálních informací bylo zasažených do dnešního rána asi 250 kilometrů pobřeží v Louisianě. Na zasažených plážích je zakázané koupání. Místy jsou vidět týmy, které připravují bariéry pro ochranu pobřeží. To, že se něco na moři děje, naznačují i vrtulníky, které často přelétají nad hlavou.

Představa začerněných pláží je mylná

Zpravodaj Vít Pohanka nicméně včera projel kolem pobřeží asi 300 kilometrů. „Přejížděl jsem z města Venice Grand Isle a popravdě řečeno, nic mimořádného vidět nebylo. To neznamená, že by únik ropy do Mexického zálivu nebyl velmi vážný, ale představa, že už tady jsou začerněné pláže a mokřady, je mylná. Tak to tady prostě nevypadá, až na nepočetné výjimky, které okamžitě přilákají média,“ popsal Pohanka.

Lidé v Louisianě jsou ve vztahu k hodnocení BP spíš opatrní. „Nesmíme zapomínat, že BP a další těžařské společnosti zaměstnávají spoustu místních lidí. Stejně jako turistický ruch, rybaření, je těžba ropy bez nadsázky chlebodárcem. Proto taky místní nebo aspoň část místních obyvatel podle mých zkušenosti poslouchá jen se znepokojením zprávy o tom, že vláda chce těžbu omezovat, že zakázala zkušební vrty a podobně,“ poznamenal Pohanka.

Mnoho lidí už ale chce uplatnit nároky na odškodnění. „Hlavně jsou to rybáři a producenti krevet a jiných mořských plodů,“ dodal Pohanka s tím, že nenávist vůči BP ale v Louisianě rozhodně nepanuje, stejně jako tam nepanuje zoufalství.

Vít Pohanka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme