Zpravodaj ČRo: V tureckých táborech přežívá už na 12 tisíc uprchlíků ze Sýrie

Tisíce lidí dál prchají ze Sýrie, kterou už téměř rok zmítají nepokoje. Jejich cílem jsou především sousední Turecko, Libanon a Jordánsko. K opozici se přidávají i vojáci a nyní také první vysoký představitel režimu Bašára Asada – náměstek syrského ministra ropného průmyslu Abdul Husámaddín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci v táboře Reyhanli v Turecku

Syrští uprchlíci v táboře Reyhanli v Turecku | Zdroj: ČTK

„Ve jménu alláha, já, inženýr Abdu Husámaddín, náměstek ministra ropného průmyslu oznamuji svou demisi. Připojuji se k lidové revoluci, která odmítá nespravedlnost a brutální kampaň vlády,“ oznámil Abdul Husámaddín ve videu, které se objevilo na serveru YouTube.

V sedmi táborech žije celkem asi 12 000 lidí, zhruba polovina z nich je ve dvou tureckých táborech v těsné blízkosti hranic se Sýrií. Jde o vůbec první uprchlické tábory, kam začali lidé ze Sýrie přicházet v červnu loňského roku, kdy se začala situace v severních oblastech země výrazně dramatizovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V uprchlickém táboře na syrsko-turecké hranici zjišťoval podrobnosti zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

„Lidé přebývají v plátěných stanech, které jsou po zimě překryté modrými plachtami. Největším problémem bylo přežít v horách zimu – jediné vytápění stanů je zajištěno elektrickými přímotopy, proud ale v táboře často vypadává,“ popisuje situaci v uprchlickém táboře na syrsko-turecké hranici zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek.

Všichni jsou prý rádi, že se jim podařilo ze Sýrie uprchnout, byť mnozí z nich tam nechali své příbuzné či přátele.

Syrského prezidenta Asada začínají opouštět představitelé vlády

Číst článek

„Vojáci ze syrské armády do Turecka dál proudí, nyní jich je tady asi 800, mezi nimi i řada důstojníků. Je to povinná vojenská služba, jsou to hoši kolem 20 roků. Funguje prorežimní propaganda, ale vojáci také mají strach, že kdyby se vzbouřili proti režimu Bašára Asada, mělo by to vážné dopady na jejich rodiny,“ uvádí zvláštní zpravodaj ČRo.

„Vojáků odchází stále víc a víc. Informace o náměstku ministra ropného průmyslu je tady vnímána velmi optimisticky a pozitivně, protože to je vlastně první takto vysoký činitel civilní části režimu Bašára Asada, byť člověk, který sloužil 33 let režimu, který přeběhl na druhou stranu. Tady to všichni vnímají jako začátek konce syrského režimu,“ říká Jaromír Marek.

Jaromír Marek, Markéta Bartošová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme