Zpravodaj ČRO z místa: Káhiru zachvátily brutální bitky

Nepokoje v Egyptě se devátý den posunuly do další vyhrocené fáze. V centru Káhiry začaly odpoledne krvavé bitky mezi stoupenci a odpůrci prezidenta Mubaraka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příznivci prezidenta Mubaraka na koních a velbloudech | Foto: ČTK/AP

Tisíce Egypťanů po sobě vrhají kusy asfaltu a betonu, které vylámaly ze země. Tábor podporující Mubaraka hází zápalné láhve, na některých místech vypukly požáry.

Stovky raněných

Provizorní nemocnice hlásí stovky raněných i mrtvé. Armáda se pokusila obě strany oddělit hradbou vozidel. Policie všemu nečinně přihlíží.

Ještě v úterý protivládní aktivisté hlídali, aby se na náměstí Tahrír nedostal žádný předmět použitelný jako zbraň. O den později se změnilo v krvavé bojiště. Stoupenci prezidenta Mubaraka se organizovaně sjížděli už od rána.

Pak začali velmi agresivně napadat nejen Egypťany požadující rezignaci prezidenta, ale také zahraniční novináře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě informovali posluchače Ozvěn dne přímo z Káhiry zpravodaj ČRo B. Tureček a arabista Š Macháček

Provládní tábor vyslal na náměstí skupinu jezdců na koních a velbloudech, kteří tyčemi surově bili demonstranty.

Opozice po celý den trvala na tom, že protesty neukončí. Opoziční vůdce Muhammad Baradej vyzval Mubaraka, aby rezignoval do pátku. Tento den chtějí odpůrci režimu na Tahrír svolat další velké shromáždění.

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček přímo z Káhiry hlásí, že náměstí je prakticky nepřístupné, zájemce by musel projít davy příznivců prezidenta. Zraněných je obrovské množství a na náměstí vzniklo několik požárů od zápalných lahví.

Na káhirském náměstí Tahrír proti sobě stojí provládní demonstranti (dole) a protestující požadující odchod prezidenta Mubaraka (nahoře). | Foto: ČTK/AP

Protivládní demonstrace vznikly spontánně, i když není pochyb, že je někdo koordinuje. Ale provládní demonstranti jsou velmi dobře organizováni. Mají natištěné plakátky podporující Mubaraka a nelze vyloučit, že řízený je i násilný postup.

Eskalace situace

Arabista Štěpán Macháček, který je také přímo v Káhiře, v Ozvěnách dne zdůraznil, že režimu se podařilo proti sobě postavit dvě skupiny egyptského obyvatelstva. Prorežimní příznivci jsou však očividně organizováni. „je to manipulace, ke které režim nakonec sáhl,“ poznamenal Macháček s tím, že na ulicích to vytváří nebezpečnou atmosféru.

Upozornil, že lídři opozice se v posledcích dnech sjednotili a odmítají návrhy režimu, které přednesl Mubarak. „Oni nehodlají s režimem o ničem diskutovat, žádají jeho pád. Pokud ovšem bude nadále pokračovat represe a režim se nějakou dobu ještě udrží u moci, dojde k dalšímu zatýkání, ale myslím, že už to nebude mít dlouhého trvání,“ je přesvědčen Macháček.

Dosavadní účet násilností v Káhiře zní jeden mrtvý a nejméně 400 zraněných. Egyptský viceprezident vyzval demonstranty, aby se rozešli.

Bílý dům násilnosti odsoudil a zopakoval výzvu, aby se všechny strany zdržely násilí. Egyptský ministr zahraničí Husám Zakí však mezitím odmítl zahraniční apely, aby mocenské změny v zemi nastaly co nejrychleji.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme