Zpravodaj ČT: Bakijev je politickou mrtvolou

Kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev včera opustil zemi a odletěl do sousedního Kazachstánu, kde by měl vést další jednání s představiteli opozice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouliční boje v Kyrgyzstánu

pouliční boje v Kyrgyzstánu | Zdroj: ČTK

Bakijev byl svržen začátkem dubna, při nepokojích tehdy zemřelo několik desítek lidí. Zemi teď ovládá prozatímní vláda premiérky Otunbajevové. Už před odjezdem se ale setkal se zástupci prozatímní kyrgyzské vlády. Agentura Reuters napsala, že jeho odlet zabrání občanské válce v Kyrgyzstánu.

Podle zpravodaje České televize Tomáše Vlacha lze ale prezidentův odjezd interpretovat jako útěk ze země před soudním stíháním, které by mu podle opozice hrozilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění v Kyrgyzstánu sleduje zpravodaj České televize Tomáš Vlach.

„Bakijev zřejmě pochopil, že schovávat se na jihu země společně s pár stovkami stoupenců nemá cenu. Rovněž se mohl přesvědčit, že jiní čelní představitelé jeho režimu byli zadrženi přímo ve vesnicích, kde bydlí nebo kde se zdržují. Bylo by jen otázkou času, kdy policisté přijdou pro Bakijeva,“ zmínil Vlach pro Rádio Česko.

Otázkou zůstává, zda bude Bakijev dále o své pozice v Kargyzstánu usilovat z exilu a zda se do jednání vloží Kazachstán nebo Rusko.

„Upřímně řečeno, situace je taková, že není o čem jednat. Bakijev se kvůli své rezignaci a odjezdu stal v Kyrgyzstánu politicky mrtvou osobou,“ zmínil zpravodaj České televize.

Ruské a americké základny

V Kyrgyzstánu se právě v souvislosti se změnou státního aparátu mluví o osudu americké základny v Manasu, kde má také Rusko vojenskou základnu. Právě americká je přitom Rusku dlouhodobě trnem v oku. Soupeření na tomto poli je možná důvodem pro zájem obou států v regionu.

„Postavení obou základen je odlišné. USA využívají základnu jako podporu pro letadla a zásobování vlastní armády v Afghánistánu. Spojené státy se, a to i vzhledem rozsahu afghánského tažení, bez zmíněné základny neobejdou. Zájem Ruska je spíše geopolitický a i logický, neboť Kyrgyzstán dlouhodobě patřil a stále patří do sféry ruského vlivu,“ uzavírá Vlach.

Martina Mašková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme