Zpravodajka ČRo: Kubánci vyhlížejí změny, realita je zatím pořád tíživá

Nadšení, opatrný optimismus i lehkou skepsi v posledních dnech prožívají obyvatelé Kuby. Snad nikdo na komunistickém ostrově není lhostejný k měnícím se vztahům se Spojenými státy. Zatímco politici mluví o nové éře, obyčejní Kubánci si ale kladou otázku, jestli se konečně dočkají změn i v běžné realitě. Ta jakoby zamrzla před desítkami let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý Kubánec s portrétem amerického prezidenta Obamy na triku

Mladý Kubánec s portrétem amerického prezidenta Obamy na triku | Zdroj: Reuters

Horké odpoledne, káva, mojito, doutník a zpěv. Turisté i místní se tady v jednom z podniků staré Havany spokojeně pohupují do rytmu, ponoření do reality, která by se mohla odehrát zítra stejně jako před 15 lety.

Podmanivý zpěv dává zapomenout na život kolem, i když změny jsou, jak jsou mnozí Kubánci přesvědčení, jen otázkou času.

Přehrát

00:00 / 00:00

S jakými obtížemi se lidé na Kubě potýkají a co by podle nich mělo následovat dál, zjišťovala v Havaně zpravodajka Lenka Kabrhelová

Účetní Berta Suarezová patří k těm, kdo věří, že se život na ostrově izolovaném léty komunismu začne měnit k lepšímu. Páteční znovuotevření americké ambasády přivítala mladá žena s nadšením. Těší se, že bude cestovat a třeba se podívá i za příbuznými do Spojených států.

Zatím jsou to ale vše plány z říše snů a realita je mnohem tvrdší. „Drtivá většina Kubánců je na tom ekonomicky velmi bídně,“ podotýká lékař Eduardo Durán, který patří ke kritikům režimu. Jak upozorňuje, mnoho lidí žije v nuzných podmínkách a často nemá prostředky ani na základní potraviny.

Americká ambasáda se v Havaně otevřela po 54 letech | Foto: Reuters

Jako chirurg univerzitní nemocnice si vydělává Eduardo necelých 1500 korun měsíčně. V porovnání s ostatními je na tom prý stále ještě dobře, byť často peníze nestačí na to, aby se najedla celá rodina, natož pak na auto či slušný byt.

Aby se životní standard na Kubě skutečně začal lepšit, změnit by se toho podle Eduarda muselo velmi mnoho. A zatím moc nenasvědčuje tomu, že by se kubánská vláda k tak podstatným krokům chystala.

Kuba na rozcestí. Kam se vydá?

Lidem ale začíná docházet trpělivost, je přesvědčený další výrazný kritik komunistické vlády, fyzik, disident a člen opozice Antonio Rodiles.

"Kubánská vláda sice mluví o nárůstu zahraničních investic, ale zároveň neumožňuje lidem, aby jakýmkoli způsobem ekonomicky zlepšili svojí situaci. Vláda povoluje drobné podnikání, které ale svazuje spoustou omezení, vysokými daněmi a tvrdým tlakem na lid, kteří se musejí potýkat také s velkou korupcí," vypočítává Antonio Rodiles, který je přesvědčený o tom, že odpor společnosti vůči totalitní vládě poroste úměrně nespokojenosti.

Fyzik, kterého policie za protesty proti porušování lidských práv několikrát zadržela a tajná policie ho mnohokrát zbila, ale zároveň varuje, že Kuba stojí na rozcestí a vydat se z něj může kterýmkoli směrem.

Pokud podle něj svět nebude vyvíjet trvalý tlak na vládu, která prezentuje oteplení vztahů s Washingtonem jako své vítězství a také se podle toho chová, nemusela by budoucnost ostrova vést ke světlým zítřkům.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme