Zpřísněné kontroly na hranicích USA zatím teroristy neodhalily

Spojené státy už dva roky fotografují a odebírají otisky prstů návštěvníkům z většiny cizích zemí. Podle Jima Williamse z ministerstva vnitřní bezpečnosti tato opatření ale přispěla k bezpečnějšímu cestování. Pomohla také imigračním úředníkům dopadnout přes 970 zločinců a padělatelů víz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilegální imigranti v USA | Foto: Miroslav Konvalina

Od ledna 2004 systém zaznamenal údaje přibližně 45 milionů osob, ale žádný domnělý terorista mezi nimi nebyl. Americká vláda ale nemá ve své databázi otisky všech osob podezřelých z terorismu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) databázi US-VISIT průběžně doplňuje novými otisky a biologickými údaji možných teroristů a hledaných zločinců.

Program porovná digitální snímek a otisky s databází zločinců a teroristů. Jeho kritici se obávali, že US-VISIT vytvoří na hranicích zbytečné bariéry, které by mohly zmrazit obchod. Nic takového se ale podle úřadů nestalo.

Program nazvaný US-VISIT byl spuštěn v lednu 2004 na většině amerických letišť a přístavů. Jeho cílem je pomoci zabránit teroristickým útokům, jako byl ten z 11. září 2001. Tehdy 19 cizinců, z nichž všichni měli víza, uneslo čtyři letadla a zabilo s nimi téměř 3000 lidí.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme