Na sever Itálie se vrací jarní koronavirová nařízení. Pro celou zemi platí omezené noční vycházení

V Itálii začínají platit zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, potrvají nejméně do 3. prosince. V celé zemi se zavádí noční zákaz vycházení, který od října platil v některých regionech, zavřou se muzea a galerie a o víkendech i obchodní centra. V šesti z 20 regionů se pro veřejnost zavřou bary a restaurace a ve čtyřech regionech se omezí pohyb lidí i přes den a zavřou se obchody s nezákladním zbožím.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obsluha měří teplotu návštěvníků supermarketu v Turíně | Foto: Massimo Pinca | Zdroj: Reuters

Šedesátimilionová Itálie je od pátku rozdělená na červené, oranžové a žluté zóny. Nejpřísnější opatření platí v červené zóně (Lombardie, Kalábrie, Piemont a region Valle d'Aosta), kde smí lidé z domu jen z nutných důvodů, jako je cesta do práce, na nákup či k lékaři.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 13 231 nakažených koronavirem. Hospitalizováno je přes 8200 pacientů

Číst článek

U sebe musí mít prohlášení, v němž uvedou, z jakého důvodu dům opustili, podobně jako to platilo v Itálii na jaře. Stejné prohlášení, které bude namátkově kontrolovat policie, musí mít v celé zemi ti, kdo budou mimo domov mezi desátou hodinou večerní a pátou ranní.

Bary a restaurace, které od minulého týdne musí zavírat v celé Itálii v šest večer, se od pátku zavřou pro veřejnost úplně kromě regionů v červené zóně i v zóně oranžové, do níž patří Sicílie a Apulie (Puglia). Než začne platit zákaz vycházení, mohou nabízet jídlo s sebou. V červené zóně se zavřou i obchody s výjimkou těch, jež prodávají základní zboží.

Zájezdoví dopravci stále čekají na pomoc od státu, ministestvo dosud přijalo přes 850 žádostí

Číst článek

V červené a oranžové zóně nesmí lidé opustit region, ani se do těchto regionů nesmí cestovat z jiných než nutných důvodů (například práce, studium či zdravotní důvody).

V celé Itálii se nově omezuje obsazenost veřejné dopravy z dosavadních 80 procent na 50 procent s výjimkou školní dopravy. Základní školy i školky zůstávají otevřené, jen v červené zóně se nařizuje distanční výuka od druhého stupně výše.

Italská vláda zpřísnila už minulý měsíc opatření kvůli koronaviru, když zavřela kina, divadla či posilovny a zkrátila otevírací dobu restaurací, což vyvolalo v řadě měst demonstrace. Od 7. října, kdy parlament schválil prodloužení nouzového stavu do 31. ledna, jsou v Itálii povinné roušky na veřejnosti i venku, pod pokutou 400 až 1000 eur (10 800 až 27 000 korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme