Zřejmě 172 obětí požáru alpské lanovky
Při tragickém požáru lanovky z Kaprunského údolí v rakouských Alpách zahynulo zřejmě 172 lidí. Osm lidí, kteří neštěstí pozemní lanovky přežili, jsou Němci. Těmto turistům se v zadní části soupravy podařilo rozbít okna a uniknout. Nyní jsou v nemocnici v Zell-am- See. Mají zranění, která nebyla zatím specifikována. Jsou však v šoku a nelze s nimi hovořit.
Salcburský hejtman Franz Schausberger uvedl, že při požáru lanové dráhy vedoucí tunelem na horu Kitzsteinhorn nedaleko Salcburku zahynulo nejméně 150 lidí. Počet obětí však může být až 172 lidí, protože se předpokládá, že lanová dráha byla naplněna na svou kapacitu, tedy 180 lidí. Podle místního rozhlasu v tunelu zahynuli také tři zaměstnanci, kteří se udusili kouřem v horní stanici lanovky. V lanovce sjíždějící shora, která se vždy v prostředku cesty míjí se soupravou jedoucí nahoru, nebyli naštěstí žádní lidé.
Mezi oběťmi bude zřejmě dost dětí a mladých lidí, lyžařů a snowbordistů, kteří se vypravili hned ráno za zimními sporty, řekl hejtman na tiskové konferenci v Kaprunu a dodal, že nařídil v provincii smutek. Odvolány byly všechny sportovní i kulturní akce, mezi nimi i maturitní ples.
Zatím není známo, zda mezi oběťmi jsou také čeští občané, kteří jsou v této oblasti častými hosty. Podle zaměstnance agentury Eurosport Ondřeje Krátošky, který je na místě, nebyla dosud zjištěna na parkovišti u lanové dráhy žádná auta s českou poznávací značkou. Zprávy o tom, že by katastrofa postihla i české občany, nemá zatím ani české velvyslanectví ve Vídni.
Identifikace těl bude podle záchranářů velmi obtížná, protože lanovka totálně shořela, zůstal jen kovový podvozek. Podle místního rozhlasu byl v tunelu tisícistupňový žár a valila se jím tmavá kouřová stěna.
Policisté zatím shromažďují informace o návštěvnících oblasti: kdo je v hotelu, v ubytovnách, na sjezdovkách, kdo je pohřešován i o těch, kdo odjíždějí z místa. Mezi těmi, kdo jsou šest hodin po požáru pohřešováni, je 23 Američanů, včetně dvou dětí z lyžařského klubu americké vojenské základny v německém Würzburgu.
Příčina požáru není zatím známa. Ví se jen, že požár vznikl zřejmě v přední části soupravy avlivem proudu čerstvého vzduchu proudícího do tunelu se rychle šířil.
Záchranných prací se účastní 13 vrtulníků a týmy policistů, lékařů a pracovníků Červeného kříže. Vrtulníky ze sousedního Německa přivezli hasiče se speciálním vybavením. Červený kříž zajistil 40 psychologů, kteří pomáhají zoufalým příbuzným a přátelům dosud pohřešovaných lidí zvládat situaci.
Agentura APA označila dnešní tragédii za nejhorší od roku 1945. Populární zimní středisko bylo dnes zaplaveno několika tisíci lidí, kteří využili krásného podzimního počasí a dobrých sněhových podmínek na ledovci sahajícím až do výše 2450 metrů. V oblasti se dnes měla konat velká akce snowbordistů.
Lanová dráha vedoucí z Kaprunského údolí, je dlouhá 3800 metrů, z čehož 3300 metrů prochází pod zemí. Postavena bylav roce 1974 a před šesti lety byla modernizována. Je považována za první svého druhu, která jezdí tunelem proraženým v hoře.
Rakouský kancléř Wolfang Schüssel dnes vsouvislosti s tragédií v Kaprunu vyhlásil národní smutek, který bude trvat až do nedělního poledne. Rakouský prezident Thomas Klestil vyjádřil pozůstalým soustrast.
Soustrastný telegram zaslala šéfovi rakouskéhostátu řada zahraničních státníků, mezi nimi ruský prezident Vladimir Putin, německý ministr zahraničí Joschka Fischer a šéf italské vlády Giuliano Amato.