Zřejmě stovky migrantů se utopily při havárii lodí ve Středozemním moři

U egyptských břehů se potopily čtyři lodě s migranty, které mířily z Egypta do Itálie. Podle italského prezidenta Sergia Mattarelly nejspíš zemřely stovky lidí, italské ministerstvo zahraničí počet obětí neuvedlo. Původní zprávy médií hovořily až o 400 pohřešovaných migrantech, kteří pocházeli především ze Somálska, Etiopie a Eritreje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti po vylodění v sicilském Palermu | Zdroj: Reuters

Informace o havárii jako první sdělil BBC somálský velvyslanec v Egyptě. Podle něj se zatím podařilo zachránit jen asi tři desítky lidí.

Zprávy o velkém počtu mrtvých potvrdil v Lucemburku i italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni. "Je jisté, že tu přesně po roce máme opět tragédii ve Středozemním moři," řekl šéf diplomacie s odkazem na nehodu z dubna 2015, při níž u libyjských břehů zemřelo pravděpodobně přes 800 lidí.

„Je to další silný důvod pro Evropu, aby si přiznala, že řešením není stavění zdí, ale posílení našich společných migračních závazků, obzvlášť vůči Africe,“ zdůraznil Gentiloni.

V noci italská pobřežní stráž zachránila u libyjského pobřeží člun s více než stovkou migrantů. Na palubě našla i šest mrtvých těl. Dalších 21 lidí se pohřešuje.

Itálie chce, aby EU uzavřela s africkými zeměmi podobnou dohodu o vracení migrantů jako s Tureckem. Dnes o tom jednají i ministři zahraničí osmadvacítky.

Itálie i celá Evropa se obávají, že kvůli situaci v Řecku, kde po uzavření hranic balkánských států uvízlo na 50 000 uprchlíků, budou nyní migranti znovu častěji využívat jiné trasy vedoucí k evropským břehům. Nejvíce cestu z Egypta a Libye do Itálie.

Italská pobřežní stráž v minulém týdnu ve Středozemním moři zachránila přes 2000 běženců.

„My se obáváme, že tím, jak se balkánská trasa uzavře, tak to přirozeně nebude znamenat, že ti lidé, kteří hledají bezpečí, zmizí. Ale že se naopak zase posílí provoz na té mnohem nebezpečnější cestě,“ řekl Českému rozhlasu Plus Pavel Gruber z organizace Lékaři bez hranic:

„Realita ve Středozemním moři byla taková, že tam za poslední roky oficiálně umíralo 3000 lidí ročně – neoficiálně to číslo bude určitě několikanásobně vyšší.“

Právě kvůli vysokému počtu obětí a nedostatku peněz na záchranné operace ve Středomoří se otázka migrace začala před více než rokem řešit na celoevropské úrovni.

Hlavní trasy migrace z Afriky do Evropy přes Středozemní moře | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme