Zřícený ruský vrtulník našli v moři u Špicberků, pátrání po osmi lidech pokračuje

Vrak ruského vrtulníku s osmi lidmi na palubě, který se 26. října zřítil u pobřeží souostroví Špicberky, byl nalezen v hloubce 209 metrů nedaleko hlavního ostrova.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník Mi-8 | Foto: Alexey Reznichenko | Zdroj: Reuters

Pět členů posádky a tři cestující neštěstí zřejmě nepřežili, stále se po nich však pátrá. S odkazem na dnešní sdělení norských záchranářů o tom informovala agentura Reuters.

Vrtulník Mi-8, který patřil ruské letecké společnosti Konvers Avia, převážela cestující z osady Pyramiden do osady Barentsburg na hlavním ostrově. Rusové tvoří asi dvě pětiny nevelké populace Špicberských ostrovů, v obou osadách žijí téměř výlučně ruští občané.

Helikoptéra podle některých informací převážela horníky ruské firmy Arktikugol, podle jiných ruské polární badatele. Těžbu Rusko na ostrovech už v roce 1998 ukončilo.

Ruským občanům umožňuje volný přístup na ostrovy dohoda z roku 1920. Rusko má právo souostroví hospodářsky využívat, stejně jako další padesátka signatářských států. Špicberky, které jsou nejsevernější částí Norského království, smějí Rusové navštěvovat bez víz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme