Zřítily se podzemní tunely? Odborníci hádají, co způsobilo druhý otřes po nukleárním testu

Čínská seizmologická služba v neděli v Severní Koreji zaznamenala druhý slabší otřes po nukleárním testu. Následný otřes později oznámila i americká seizmologická služba USGS. Ta předpokládá, že došlo ke zřícení podzemních tunelů v polygonu, kde se zkouška konala.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference japonského meteorologického ústavu o zaznamenaném zemětřesení v KLDR | Foto: Toru Hanai | Zdroj: Reuters

První silné záchvěvy označili čínští odborníci za ‚podezřelý výbuch‘, po osmi minutách následoval druhý otřes. KLDR následně ve státní televizi oficiálně sdělila, že provedla zkoušku termonukleární zbraně.

Severní Korea ohlásila úspěšnou zkoušku vodíkové bomby. Soul žádá tvrdý trest

Číst článek

Americká geologická služba USGS stejně jako čínská lokalizovala dva otřesy v oblasti, kde KLDR provedla již pět jaderných pokusů. Původně stanovila jejich intenzitu na 5,2 stupně, pak svůj údaj opravila na 6,3 stupně jako čínská strana. Druhý následný otřes měl podle USGS intenzitu 4,1 stupně.

Vlastní rozbor záznamu seizmografu, na kterém jsou viditelné následné otřesy, zveřejnil na twitteru například i anglický seizmolog Steven Gibbons. Ten naznačil, že to může být zhroucení štol ve skalním masivu podzemního zkušebního areálu.

Odborníci se s odkazem na seizmografická měření shodují, že nedělní jaderná zkouška byla dosud nejsilnější, jakou kdy KLDR provedla. Analytička věnující se jaderné obraně Catherine Dillová sdělila, že druhý otřes ukazující na kolaps tunelů by mohl být cennou informací.

Dillová se domnívá, že štoly se mohly zhroutit, protože například nebyly navrženy k tomu, aby přestály takto silnou explozi. Další možností je, že to byl záměr, který měl světu jasně potvrdit opravdovost zkoušky.

10krát silnější než minulý test

Na základě měření radionuklidů pak vědci dokážou určit, co přesně se v podzemí odehrálo včetně typu bomby a toho, kolik štěpného materiálu obsahovala a zda bylo použito plutonium nebo obohacený uran.

'Rozumí jen jediné věci.' Trump označil Severní Koreu za zločinecký stát

Číst článek

Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že nynější exploze byla 9,8krát silnější než při posledním severokorejském jaderném testu. Stejný údaj oznámila i japonská meteorologická služby JMA či profesor Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT). Předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle deset kilotun TNT. Sílu nynější bomby Narang hodnotí na zhruba 100 kilotun TNT.

Ruský expert Ivan Mojsejev nicméně podle Interfaxu odhaduje, že KLDR stále ještě potřebuje nejméně pět let k tomu, aby vytvořila nukleární bombu schopnou bojového nasazení. „Mají atomové hlavice a rakety, které jsou ale vyvinuté ze sovětských střel Scud,“ řekl Mojsejev s tím, že tyto střely získal Pchjongjang v 60. a 70. letech. „Spojit hlavici a rakety ale není snadné,“ dodal. KLDR ale tvrdí, že ve vývoji dostatečně pokročila a že je schopná zasáhnout například americký ostrov Guam.

Severokorejci sledují zpravodajství o jaderném testu v Pchjongjangu | Foto: Kyodo | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme