Zrušené lety, vojáci v ulicích, ale i dětský smích. Evropa bojuje se sněhem

Mráz a přívaly sněhu. Zima letos poprvé ve velkém a naplno udeřila. Doprava se tak komplikuje například v Británii i Francii. Kvůli počasí už v Evropě zemřelo devět lidí. Většinou kvůli dopravním nehodám, které způsobilo husté sněžení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sypače a sněžné pluhy odklízejí sníh prakticky nepřetržitě | Zdroj: ČTK

Na Pyrenejském poloostrově zabily bouřky a silný vítr už dva lidi. Španělsko trápí déšť i sníh, na severozápadě Portugalska je pak pro změnu několik oblastí pod vodou.

Na třech čtvrtinách španělského území je vyhlášený zvýšený pohotovostní stupeň. Hustý déšť a velice silný vítr však trápí celý poloostrov i Baleárské ostrovy. Na severozápadním pobřeží Španělska dosahují vlny až desetimetrových výšek.

Kvůli větru museli zastavit i rychlovlaky mezi Madridem a Valencií. Španělské úřady doporučují, aby lidé nevycházeli ven.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lubice Bergmanové a Jana Šmída o sněhové kalamitě v Evropě

V Maďarsku pak sníh od zbytku světa odřízl hned několik vesnic. Rozmary počasí se však netýkají jen sněhu. Na Apeninském poloostrově varují před vydatným deštěm a silným větrem.

Kvůli hustému sněžení pak kolabovala v Británii doprava železniční, silniční i letecká. Stovky lidí strávily noc v letištním terminálu.

Například londýnské letiště Heathrow se dokonce za komplikace veřejně omluvilo. Bez proudu jsou pak například v Severním Irsku stovky domácností.

V Německu by pak na některých místech mohly teploty klesnout až na -20 stupňů. Ideální podmínky pro lyžaře hlásí z německých horských středisek, kde za poslední dny napadly desítky centimetrů čerstvého sněhu.

Zima zaskočila i Francouze

Sníh zasypal i Paříž. Kvůli nadílce, která je pro hlavní město dost neobvyklá, museli odvolat řadu sportovních akcí, včetně většiny fotbalových zápasů. Silničáři pak jen s potížemi zvládají odklízet sníh z ulic.

Komplikovanou situaci hlásí kromě Provence ze všech koutů Francie.

Polovina země má potíže a je tam vyhlášen „oranžový“ stav, tedy zvýšená bezpečnostní opatření. Na zamrzlých silnicích přišlo o život už pět lidí. Sněžit by mělo i v dalších dnech.

Jan Šmíd, Lubica Bergmanová, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme