Zrušení kontroverzních Mečiarových amnestií potvrdil i slovenský ústavní soud
Slovenský ústavní soud ve středu potvrdil rozhodnutí parlamentu o zrušení kontroverzních amnestií, které dosud znemožňovaly kromě jiného vyšetřit zavlečení syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do Rakouska.
V tiskové zprávě o tom informoval ústavní soud. Slovenské soudy tak budou moci znovu otevřít případ Kováčova únosu, z něhož byla v době vlády premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS.
Usnesení o zrušení zmiňovaných amnestií schválil slovenský parlament letos v dubnu. Tomuto rozhodnutí předcházela ústavní novela, podle které anulaci amnestií automaticky posoudí ústavní soud. Podle portálu tvnoviny.sk osm z deseti ústavních soudců podpořilo zrušení amnestií.
Ústavní soud vynesl verdikt šest dnů před vypršením lhůty, kterou mu na posouzení souladu rozhodnutí sněmovny o zrušení amnestií s ústavou stanovil parlament.
Konec Československa: před 25 lety se společný stát Čechů a Slováků začal rozpadat
Číst článek
Slovenská prokuratura již v roce 2000 podala v souvislosti s únosem obžalobu na 13 osob, včetně bývalého šéfa SIS Ivana Lexy. Soud trestní stíhání ale zastavil právě kvůli amnestiím. Ty vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.
Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta Kováče, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německá justice pak stíhání Kováče mladšího zastavila.
Fico: Koalice nehrála nepoctivou hru
Verdikt ústavního soudu uvítaly opoziční strany, kterým se původně nezamlouvalo zapojení ústavních soudců do celého procesu. "Amorální amnestie Vladimíra Mečiara, kterými státní moc chránila vlastní pochybení, strana SaS vždy vnímala jako černou skvrnu v historii Slovenska. Proto rozhodnutí ústavního soudu vnímáme jako významné symbolické gesto, kterým Slovenská republika ukázala schopnost vyrovnat se i se stinnými stránkami vlastní historie," uvedla v prohlášení nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.
Slovenská opozice v minulosti neuspěla s několika návrhy na zrušení amnestií, které ve sněmovně ztroskotaly i na nesouhlasu sociální demokracie (Směr-SD) nynějšího premiéra Roberta Fica. Současný kabinet nakonec ale navrhl ústavní novelu ohledně možnosti zrušit prezidentské amnestie či milosti sněmovnou za předpokladu, že tyto právní akty odporují principům demokratického a právního státu. Fico v prohlášení k rozhodnutí ústavního soudu uvedl, že se mýlili ti, kteří koalici v souvislosti se zrušením amnestií podezírali z nepoctivé hry.
Zrušení milosti
Mečiarovy amnestie se vztahovaly rovněž na aféru kolem zmařeného referenda o vstupu země do NATO a i v této části je parlament anuloval.
Spolu se zrušením Mečiarových amnestií parlament zmiňovaným usnesením zrušil i milost, kterou v aféře Technopol prezident Kováč udělil svému synovi. Bývalý prezident, který zemřel loni ve věku 86 let, tak podle dřívějších informací rozhodl proto, aby slovenské úřady vrátily pas jeho synovi a ten mohl vycestovat do Německa k výpovědi. V současnosti Kováč mladší pracuje ve slovenské diplomacii.