Zrušení sankcí vůči Barmě by bylo podle Británie předčasné

Británie zatím nebude prosazovat zrušení sankcí vůči Barmě. Londýn to považuje za předčasné. Po setkání s vůdkyní barmské opozice Aun Schan Su Ťij to řekl britský ministr zahraničí William Hague. Barmu navštívil jako první britský ministr zahraničí po více než padesáti letech. Se Su Ťij se dnes setkal podruhé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí William Hague se setkal s vůdkyní barmské opozice Aun Schan Su Ťij.

Britský ministr zahraničí William Hague se setkal s vůdkyní barmské opozice Aun Schan Su Ťij. | Zdroj: Reuters

Barma má civilní vládu od loňského března. Strana Aun Schan Su Ťij – Národní liga pro demokracii – nebyla součástí politického procesu přes 20 let a teď se znovu zaregistrovala jako politická strana.

„Nepostupuje to tak rychle, jak by možná mělo, ale ani příliš pomalu. Takhle bych to řekla, to tempo je pomalé, ale ne zas příliš pomalé,“ zhodnotila pro BBC tempo reforem v Barmě Aun Schan Su Ťij.

Ke kompromisům s vládou řekla: „Zatím to nebylo obtížné. V některých oblastech jsme dokázali dospět ke kompromisu a v jiných ne. Třeba v roce 2010 jsme nežádali o registraci, přesněji, opětovnou registraci naší strany Národní fronta pro demokracii, protože jsme měli výhrady k některým článkům zákona o registraci politických stran.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Spoluzakladatelka Barmského centra v Praze Sabe Soe mluví o sankcích vůči Barmě ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Aun Schan Su Ťij věří, že se dožije svobodných demokratických voleb v Barmě. Spoluzakladatelka Barmského centra v Praze Sabe Soe se domnívá, že k demokracii je ještě dlouhá cesta, především kvůli současné kontroverzní Ústavě.

Britský ministr zahraničí William Hague zdůraznil, že je potřeba, aby nepolevil nátlak Západu na barmský režim, že Barma nejprve musí pokročit s reformami a teprve pak bude možné uvažovat o zmírnění, případně zrušení sankcí.

„My určitě vítáme přístup Velké Británie a taky doufáme, že nalezne podporu v celé Evropské unii. Je to zatím určitě předčasné, abychom mluvili o zrušení sankcí, protože přece jenom kvůli těmto sankcím nastaly tyto změny v Barmě. Bez těchto sankcí určitě barmská vláda nemá důvod, proč dělat tyto změny,“ uvedla Sabe Soe.

Podle jejích slov k nim patří propuštění politických vězňů, ukončení etnických konfliktů, zlepšování životních podmínek, zdravotní péče či vzdělávání.

„Tyto věci jsou právě upozaděny právě ve stínu prozatímních demokratických změn, jako je mediální cenzura a registrace strany paní Su Ťij,“ řekla Sabe Soe.

Loni v říjnu Barma propustila 230 politických vězňů, až 600 jich ale nadále zůstává za mřížemi. Tento týden, v Den nezávislosti, se na svobodu dostalo dalších 900 zadržovaných, podle opozice však jen 22 z nich byli političtí vězni.

Britský ministr zahraničí William Hague a jeho barmský protějšek Wunna Maung Lwi | Foto: Reuters

Zatím poslední známkou pokroku je fakt, že ve čtvrtek barmská vláda schválila účast v dubnových doplňovacích volbách do parlamentu Národní lize pro demokracii (NLD), kterou před více než 20 lety spoluzakládala disidentka Su Ťij a která byla v roce 2010 rozpuštěna. Su Ťij, dcera bojovníka za nezávislost země na Británii, sama hodlá ve volbách kandidovat.

Spojené státy uvalily sankce na Barmu po tvrdém potlačení studentských protestů juntou v roce 1988. Evropská unie následovala s ekonomickými sankcemi v roce 1996. Západní země od té doby sankce vůči barmské juntě několikrát zpřísnily.

William Hague je nejvyšším představitelem EU, který do Barmy zavítal od nástupu barmské civilní vlády, a prvním ministrem zahraničí bývalého koloniálního vládce Barmy, jenž Barmu navštívil od roku 1955. Jeho mise přichází necelé dva měsíce po historické návštěvě americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové v Barmě a svědčí o zvýšeném zájmu mezinárodního společenství o dění v této zemi, která oplývá nerostným bohatstvím.

Naďa Bělovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme