Zrušený summit v Singapuru je opět aktuální. ‚Vše jde velmi dobře,‘ popsal přípravy Trump

Spojené státy se i nadále připravují na summit mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který by se měl 12. června uskutečnit v Singapuru. Americký prezident, podle nějž přípravy na setkání obou lídrů jdou velmi dobře, to v neděli řekl novinářům.

Washington / Soul / Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Kim Čong-un na kombinovaném snímku. | Foto: Kevin Lamarque and Korea Summit Press Pool | Zdroj: Reuters

Trump jednání s Kimem ve čtvrtek odvolal kvůli obrovskému hněvu a otevřenému nepřátelství ve vůdcových nedávných prohlášeních. Následně však konání se summitu v jeho původním termínu připustil.

„Soustřeďujeme se na 12. června v Singapuru — to se nezměnilo. Vše jde velmi dobře, uvidíme, co bude dál,“ řekl v neděli Trump.

Schůzka představitelů obou Korejí

O setkání mezi Trumpem a Kimem v sobotu nečekaně jednali lídři obou korejských států. Kim mimo jiné vyjádřil pevnou vůli setkat se Trumpem v červnu, v což podle Mun Če-ina doufá i Soul. Schůzka vůdců obou korejských států je silnou známkou toho, že se Mun i Kim snaží prosadit, aby se summit USA-KLDR uskutečnil, napsala agentura Reuters.

Překvapivá schůzka. Kim se na hranicích podruhé sešel s Munem, řešili summit KLDR-USA

Číst článek

Vůdce KLDR se na sobotním setkání se svým jihokorejským protějškem znovu zavázal k úplně denuklearizaci Korejského poloostrova, řekl v neděli Mun. Kim prý zároveň uvedl, že je ochoten spolupracovat a před plánovaným summitem ukončit konfrontaci.

„Kim má obavy, zda jeho země může důvěřovat Spojeným státům, že dodrží svůj slib a ukončí nepřátelské vztahy (se Severní Koreou) a poskytnou bezpečnostní záruky, v případě denuklearizace (poloostrova),“ uvedl v neděli Mun. Dodal zároveň, že svého severokorejského kolegu ujistil, že Trump je v případě úplného jaderného odzbrojení pevně odhodlán zahájit ekonomickou spolupráci s KLDR.

Lídři obou korejských států se podle severokorejských médií dohodli na vzájemné spolupráci s cílem zlepšit vzájemné vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem a vytvořit mechanismy pro trvalý mír na Korejském poloostrově. V budoucnu se chtějí představitele KLDR a Jižní Koreji setkávat pravidelně. Další mezikorejská schůzka by se měla konat 1. června.

ČTK, daj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme