'Ztrácejí pak motivaci vydávat se dál.' Čeští lékaři vracejí zrak syrským běžencům v Jordánsku

Celou tisícovku syrských běženců odoperují jen za letošek čeští lékaři v Jordánsku. Program Medevac je konkrétním příspěvkem České republiky k řešení problému uprchlíků. Během pěti let trvání projektu se objem prostředků na tuto pomoc jen v Jordánsku vyšplhal na 30 miliónů korun ročně. Zákroky provádějí lékaři bezplatně. Syrští utečenci si nemůžou dovolit za ně zaplatit.

Reportáž Ammán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Docent Jiří Pašta si jordánské nemocnice chválí. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Docent Jiří Pašta vykřikuje na sále povely pacientce, které právě operuje levé oko. „To mě naučil tady Hání. To znamená 'Dívej se do světla'. Tomu rozumějí dobře, když na ně zaječím 'talála dau'," vysvětluje Radiožurnálu s úsměvem přední český oftalmolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Syrským běžencům v Jordánsku pomáhají čeští lékaři. V rámci programu Medevac se v Ammánu vystřídaly už desítky z nich. Reportáž z místa připravil Štěpán Macháček

Právě vychází z operačního sálu po dalším z více než stovky zákroků, které v Ammánu během dvou týdnů provedl. Jordánské nemocnice chválí: „Co se týče operací očí, jsou vybavené excelentně, je to to nejmodernější, co je ve světě k dispozici.“

Pověst českých lékařů se v Jordánsku rychle šíří a u syrských běženců je o jejich zákroky velký zájem. „Je to jediný druh pomoci, který já uznávám, protože to je pomoc v místě, kde ti uprchlíci skutečně jsou v první bezpečné zemi za hranicemi. Čili toto já dělám velmi rád," svěřuje se docent Pašta.

V nemocniční recepci čeká na jeho zákrok také Hannán Kabbáníová, učitelka a uprchlice ze syrského Damašku.

„Jedna kamarádka mi poslala inzerát, kde o tom psali. Tak jsem se přihlásila a za pár dní mi volali, že pro mě připravili operaci. Ta operace byla velice úspěšná a český lékař se chová velice pěkně."

Paní Hannán teď čeká na operaci druhého oka. Na útěku je s rodinou už šestým rokem. V Ammánu žijí v pronajatém bytě, protože se chtěli vyhnout přeplněným táborům. Šest let mimo domov je ale připravilo o veškeré peníze.

V rámci programu Medevac se v Ammánu vystřídaly už desítky lékařů různých specializací. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„My jsme tady v Jordánsku utratili veškeré naše úspory. Operaci za peníze jsem si vůbec nemohla dovolit. Tohle byla jediná možnost bezplatného zásahu," pochvaluje si českou pomoc učitelka.

Program Medevac na pomoc syrským uprchlíkům začal v Jordánsku před pěti lety. Od té doby se znásobil jak počet zákroků, tak i finanční podpora projektu. Podle českého velvyslance v Jordánsku Petra Hladíka se mění i charakter zákroků.

„V začátcích, kdy byl konflikt na vrcholu, bylo potřeba pomáhat zejména lidem, kteří byli postiženi a zraněni válečným konfliktem. Dnes se soustřeďujeme na zlepšování kvality života uprchlíků, kteří jsou tady,“ říká Hladík.

Lékařské týmy se v Ammánu střídají zhruba po dvou týdnech. Teď jsou na řadě plastičtí chirurgové a do konce roku pak šest dalších specializací. „Když přijíždí týmy českých lékařů, tak tu lékařskou péči poskytujeme zde v místě, tak ti lidé ztrácí motivaci k tomu, aby se vydávali někam na cestu dál," je přesvědčený český velvyslanec v Jordánsku.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme